Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Yüz yıkamak her ne kadar kolay bir eylem olsa da, yıkarken yapılması ve yapılmaması gereken noktalar vardır. Cilt bakımı markası Cera Ve doğrulusunda oluşturulan bir ankette Amerikalıların yüzde 80’inin yüzlerini temizlerken en az bir ya da daha çok süregelen hata yaptığını ve yarısından çoksının yatmadan evvelce temizlemeyi ihmal ettiği belirleme edilmiştir. Bu arada, yüzün aşırı yıkanması, hiç yıkanmaması kadar zararlı olabilir. Dermatoloji alanında kozmetik ve klinik tetkik alanından eksperler cildi yıkarken, cilt bariyerinin bütünlüğünden bozmadan ciltteki çok yağın, kirin ve makyajın hijyenik hale getirilmesi lüzumluliğini belirtmişlerdir.

Eksperler Yüz Yıkama Konusunda Eksperler Ne Tavsiye Ediyor?

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Eksperler doğru yüz yıkamanın pek çok yararı bulunduğunu söylemektedirler. Kir ve döküntüleri gidermek sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Cildi kir birikiminden arındırmak, erken yaşlanmayla temaslı olan, havadaki partikül maddelerin amacıyla bulunduğu serbest radikal hasarını en aza indirmektedir. Dahası, yüzü yıkamak, ciltte biriken ve donukluğa katkıda belirleme edilen ölü hücreleri uzaklaştırmanın anahtarıdır. Bu ölü deriler atılması daha sağlıklı, daha ışıltılı bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır.

Bununla birlikte, yüzün çok çok yıkanmaması da önemi bir konudur. Eksperlera göre yüzün aşırı yıkanması ve aşırı ovulması çok temiz bulunduğu hissi verebilir. Fakat bu gerçekte cilde zarar veren bir uygulamadır. Bu uygulama, cildi çevreden koruyan dış cilt katmanındaki cilt bariyerine, cilt hücrelerinin ve yağ tabakasına zarar vermek manasına gelmektedir. Herkes amacıyla, yıkama koşulları bir değildir ve bilhassa egzama ve rosacea hastaları amacıyla doğru yıkama rutini mühimdir. Bu koşullarda, cilt bariyeri natural olarak zayıflar ve iltihaplanma tehlikesini artırır. Cildi nazik bir dokunuş yıkamak lazım olur ve böylelikle tahriş olmasının önüne geçilmiş olunur.

Doğru yüz yıkamak amacıyla yapılması ve yapılmaması gerekenleri şu şekilde sıralanabilir:

Doğru Temizleyiciyi Ürün Seçimi

Eksperler, bireyin yüz yıkarken kendisi amacıyla doğru temizleyiciyi seçmenin mühim bulunduğunu vurgulamaktadırlar. Eğer bireyin kuru ya da titiz bir cildi varsa, nemlendirici, köpürmeyen temizleyiciler kullanılmalıdır, zira köpüren temizleyicilerde sarfedilen köpürtücü maddeler ciltte daha çok kuruma eğilimindedir. Yağlı ya da akne eğilimli bir cildi olanlar ise köpüklü ya da salisilik asit bazlı bir temizleyici sizin amacıyla en iyisi olabilir. Köpüren temizleyiciler, daha derinlemesine bir cilt temizliğine gereksinim duyan yağlı cilde sahip şahıslar amacıyla daha idealdur ve salisilik asit, ciltteki yağı etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olan bir beta hidroksi asittir. Karma bir cilt yapısına sahip olanlar amacıyla ise çoğu değişik temizleyici formül vardır. Bu formüller sütten yağlara, balsamlardan sulara kadar geniş bir yelpazededir ve her temizleyici şahsi tercihlere ideal değişik bir duyusal tecrübe sunmaktadır. Hangi ürün seçiliyorsa seçilsin, aşırı yıkamamaya ilgi edilmelidir. Şayet yüzde kızarıklık, soyulma, pullanma, gerginlik ya da kaşıntı varsa, cilt aşırı ovuluyor olabilir, buna ilgi edilmelidir.

Yüzü Sıcak Su ile Yıkamama

Eksperler sarfedilen temizlik ürününü durulamak amacıyla soğuk ya da ılık su kullanılmasını önermektedirler. Genellikle titiz ciltli ya da gül hastalığı olanlarda sıcak su kullanımı, yüzün kızarmasına ve alevlenmeye namacıyla olabilir.

Yüzü Günde İki Kez Yıkama

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Eksperler genelde yüzü sabah ve yatmadan evvelce günde iki kez yıkanmasını önermektedirler. Şayet şahıs yüzünü günde bir kez yıkamayı tercih ediyorsa, tavsiye edilen gün içersinde biriken kirleri temizlemek amacıyla akşam yıkanması yönündedir. Ve şahıs terli bir antrenmandan sonra muhakkak yüzünü yıkamalıdır.

Tonik ya da Sıkıştırıcı Kullanımı

Günümüzde cilt temizliğinde sarfedilen mamüller evvelcekilere nazaran çok daha etkilidir, bu amaçla kir ve yağı tamamiyle temizlemek amacıyla toner ya da büzücü her vakit lüzumlu değildir. Genellikle, temizleyicilerin tek başına yeterli olmadığı düşünülüyorsa bir tonik ya da sıkılaştırıcı tavsiye edilebilir. Yüzdeki yağı gidermek ve gözeneklerin görünümünü en aza indirmek amacıyla alfa hidroksi asitler belirleme edilen gözenek Arındırıcı tonikler kullanılabilir.

Göz Makyajı Temizleyici Kullanma

Yatmadan evvelce makyajın tamamiyle çıkarılması mühimdir. Bu temizlik makyajın kendisinden kaynaklanan cilt tahrişi tehlikesini en aza indirmede faydalıdır. Hafif makyaj yapılıyorsa, normal yüz temizleyiciniz makyajı çıkarmak amacıyla yeterli olabilirken ağır makyajı çıkarmak amacıyla yağ bazlı bir temizleyici ya da misel su kullanmayı sahibi olan çift temizleme etkili mamüller kullanılabilir. Misel suyu, kiri ve makyajı etkili bir şekilde yıkamak amacıyla hem suya hem de yağa bağlanan misel molekülleri içermektedir. Bu, en çok bir düğünde ya da diğer bir özel etkinlikte yapılacak olan ağır makyaj amacıyla kullanılır.

Bu makyaj temizlenirken birinci ismim bitkisel yağ bazlı bir temizleyici ya da bir göz makyajı temizleyici önerilmektedir. Bu bilhassa göz etrafı amacıyla mühimdir ve bu yağ bazlı mamüller inatçı astarı ve makyajı sıvılaştırır. Göz cildinin sürtünmeden ya da kalem çekmeden oluşacak tahrişe karşı korunmasını sağlar. Bunu, geleneksel su bazlı bir temizleyici ile yıkanmalıdır. Göz makyajını nazikçe çıkarmanın bir yolu, ovalamak yerine göz bölgesini dikey olarak okşamaktır. Hassas bölgeye çok çok basınç ya da sürtünme, düşük dereceli iltihaplanmaya yol açabilir, bu da vakitle hiperpigmentasyona dönüşebilir.

Cildinizi Yanlış Şekilde Ovma

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nazik ama kapsamlı bir temizlik amacıyla, kullanılabilecek en iyi alet parmak uçlarıdır. Parmak uçları temizlik esnasında dolaşımı uyaran ve lenfatik drenajı artıran hafif bir masaj yapılmasını sağlarlar. Ekstra derinlemesine bir temizlik amacıyla, sonik temizlik mamülleri ciltteki suyu daha etkili bir şekilde çıkarabilir. Aslında, manuel temizlemeye kıyasla, sonik destekli temizlik, ciltteki partikül madde kirliliğini daha etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve asli temizlik amacıyla tasarlanmak göz temizlik fırçalarından faydalanılabilir.

Kurulamak İçin Temiz Havlu Kullanımı

Yüzü temizlemek amacıyla yalnızca yıkamak yeterli değildir. Yüzü yıkamaya başlamadan evvelce eller iyice yıkanmalıdır. Ve birkaç gündür rafın üstünde asılı duran aile el havlusu ile yüzü kurulamamak lazım olur. Çünkü bakteriler havlu üstünde üreyebilir ve temiz, nemli yüze aktarılabilirler. Yalnızca yüz temizliğinde kullanılabilecek, yumUşak, temiz ve şahsa özel bir havlu ile kurulama yapılmalıdır.

Temizledikten Sonra Nemlendirici Kullanımı

Yüz temizliğinde sarfedilen mamüller cildi kurutabilir ya da tahriş edebilir. Bu yüzden yıkadıktan sonra cildi hafif bir nemlendiriciyle nemlendirilmesi önerilmektedir. Bu mamüller akne ilacı ya da yaşlanma karşıtı ürünü gibi retinol bazlı nemlendiriciler olabilir. Genellikle natural mamüllerin seçilmesine öneme edilmelidir.