Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

Burundan soluk alıp vermek sıhhatli bir beden amacıyla çok mühimdir. Orta kulağın havalandırılması, havanın ısıtılıp nemlendirilmesi bakımından burun amacıyla solukin önemi büyüktür. Genellikle burun, kulak, boğaz rahatsızlıklarında ve mevsimsel geçişlerde sıkça rastlanan burun tıkanıklığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sağlığının bozulmasına namacıyla olmaktadır. Tıkalı burun nasıl açılır? Adı altında inceleyelim.

Burun Tıkanıklığı Nedir? Burundan Nefes Almak neden önemli?

Nefes alma organımız olan burun yardımıyla içeri giren hava, akciğerlere ulaşmadan evvelce nemlendirilir, temizlenir ve ısıtılır. Burnun kendi içersinde yapmış bulunduğu bu arıtma ve iklimlendirme vazifiyeti akciğer amacıyla ve genel beden sıcaklığı amacıyla gerektiğince mühimdir. Halk arasında burun etleri adı verilen, boşlukların burun amacıyla değişik görevleri vardır. Buruna giren hava burun etleri arasından geçer. Bu geçiş sırası belirli bir süre aldığından, içeri giren hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili bir biçimde ısıtılır. Hem de burun içersinde tespit edilen tüyler yardımıyla havada tespit edilen tuzlar, polen nerede virüsler bu tüyler yardımıyla filtre edilmiş olur.

Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Burun tıkanıklığının en çok tanınan amacıylain kıkırdak- kemik eğrilikleri olarak bilinse de sık karşılaşılan hal, burun eti şişmesi gibi amacıylalerdir. Bunlar gibi detaylı sinüzit tiplerine bağlı olarak da burun tıkanıklığı olabilir. Halk arasın da kemik eğikliği olarak tanınan burun boşluğunun orta bölmesinde bir tarafa doğru eğik olması haluna septum deviasyonu denir. Genellikle burun boşluğunun yan duvarlarında tespit edilen yumuşak dokuların şişmesi ve hava yolunun kapanması ile burun tıkanıklığı daha çok şiddetlenir. Kemik eti burun ortamında oluşturulan bir ameliyatla düzeltilebilir. Yetişkin bir insanın burun tıkanıklığının başlıca sebepleri arasında; polipler, horlama ve alerji hallerdır.

Burun Tıkanıklığı Olan Hastaların Genel Şikâyetleri Nelerdir?

Burun tıkalı olmasından sıksık ağız solunumu gerçekleştirme mecburiyetinde kalır, bu hal boğazda meydana gelen faranjitlere amacıyla olur. Kişinin uyku problemu ve horlaması gelişir. Kişiden kalp problemu ve akciğer ağırlaşır. Sabahları ağızda kuruluk oluşur. Cinsel alanda bozukluklar oluşur. Psikolojik problemlere yatkınlık olur. Kişinin sesi kısılır ve burundan konuşma gelişir. Çocuk bireyler de gecelerin altına ıslatma oluşur. Merdiven çıkma, yol yürüme gibi fiziksel hareketler ağırlaşır. Spor yaparken, fiziksel etkinlikler güçleşebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

Bebekler solunum gerçekleştirme amacıyla genellikle burnunu tercih eder. Burunları tıkanıklıkları vakit ikaz hedefi güderek derhal ağlamaya başlarlar. Tıkanıklık açılır açılmaz da yeniden burun solunum yapmaya devam ederler. Burundan soluk alma dışında karın bölgesi her soluk alışta dışarı doğru bombeleşir. Eğer yetersiz soluk alıp verme prosedürü sığ bir şekilde devam ediyorsa Bu bombeleşme gerçekleşmez. Burun solunumu ilaveten derin soluk almadan mühim rol oynar. Ağız solunumu yapan bireylerde yardımcı olarak solunum kasları döneme girer. Bu kasların çalışmasın, bilhassa ufak bireylerde duruş bozukluklarına amacıyla olur.

Çocuklarda Oluşan Burun Tıkanıklığının Nedeni?

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok mühim ve hayatsal meseledir. Burun tıkanıklığı bebeklerde geniz ile alakalı bir anormal hal yaşanırsa çok mühim problem oluşturur. Bu hal amacıyla bebek doğmadan evvelce hastane koşullarında tanınarak lüzumlu önlemler alınmalıdır. Çocuklarda burun tıkanıklığının mühim amacıylalerinden biri ise sinüzitlerdir. Bu hal sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Alerjik sebepler ve anatomik gelişimsel haller da burun tıkanıklığına amacıyla olan haller arasındadır. Çocuklarda meydana gelen tek doğrultulu burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş rastgele bir yabancı cisim amacıylaiyle oluşabilir. Nadiren oluşsa da çocuklar da burun tıkanıklıkları Kötü ya da iyi tümöre bağlı oluşabilir.