Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileri

Kahve fazlası şahıs amacıyla o kadar önemlidir ki; onsuz geçirdiği vakitlerde noksanlığını hissederler ve gerçekleştirdikleri işte konsantrasyon güçlüğü bile yaşarlar. Sabah kahvesini içemeyen fazlası şahıs amacıyla sinir katadedi yükselir ve motivasyonları düşme gösterir. Tabii ki, kahve konusu ile alakalı da her şeyde bulunduğu gibi sevenler ve sevmeyenler olmak üzere iki doğrultu bulunmaktadır. Sevenler arasında hem de günlük kahveye bağımlı olanlar bile bulunmaktadır. Seven şahıslar iyi bir fincan kahvenin sıhhat doğrultuından yararlarını gösterme konusu ile alakalı hevesli olurlar. Bunun yanısıra sevmeyen şahıslar amacıyla kahve; sıhhatsız bir alışkanlıktır ve dişlere, sindirim sistemlerine, yüksek tansiyon hastalarına zararlıdır. Bunun yanısıra ülkelere göre, birtakım uyaranları yasaklayan hayat tarzlarına kültürel ya da dini kısıtlamaları olabilir.
Tüm bu yukarıda açıklananlardan bağımsız olarak, bilimin kahve ile alakalı ne söylediği ve egzersiz rutinleri amacıyla ne kadar etkili bulunduğu ile alakalı bilgi sahibi olanların adedi bir hayli azdır. Bilim bu hususta bir sonuca varmıştır, bu netice kahvenin birtakım yararları bulunduğu doğrultuındadir ve bir antrenmandan evvelce kahve kullanımıyla alakalı belirtilerin fazlası olumludur. Hatta bu belirtilerin ne kadar olumlu bulunduğu şaşkınlık yaratabilir. Bu yazıda kahvenin ana aktif bileşeni olan kafeinin bedende nasıl fonksiyon gördüğü ve antreman evveli tüketilmesinin etkisi üstüne belirtiler bulunmaktadır.

Kafein

Kafein, kakao çekirdekleri, çay yaprakları ve tabii ki kahve çekirdekleri gibi Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileridetaylı natural kaynaklar doğrulusunda imal edilen komplike bir karbonhidrat molekülüdür. Bu arada kahve çekirdekleri gerçekte bir meyve değil, bir meyvenin içersinde tespit edilen sert çukur kısmıdır. Kafein, yüksek kalp atış hızı, kan damarlarının genişlemesine, beden ısısının artmasıne, daha yüksek oksijen emilimine ve bedende adrenalin üretimine namacıyla olan bir uyarıcıdır.
Temel olarak, bireyin ruh durumunu ve enerjisini yükseltir.
İşin püf noktası, kafeinin kan dolaşımına girmesinin aşağı yukarı otuz dakika sürmesidir. Kahveden bir yudum alındığında, nerdeyse hemen uyanıklık duygusu vermesi kısmen psikosomatiktir; fakat, gerçek tesirlerinin bulunduğu bir gerçektir. Tüketildikten aşağı yukarı bir saat sonra en yüksek aktivite düzeyine ulaşır. Bu, kafeinin detaylı beden sistemleri doğrulusunda emildiği ve biyoritimlerin istendiği gibi değiştirildiği zamandır.
Farklı bireylerin kahveye verilen reaksiyonlar değişikdır. Her şahsa özgü biyokimya, daha güçlü, daha zayıf ve hem de hoş olmayan etkilere namacıyla olabilir. Yarattığı etkiler birtakım şahıslarda baş ağrısı, titreme, bulantı ya da başka olumsuz etkiler görülebilir. Bazı şahıslarda ise pozitif bir natural enerji ve ruh durumu artması şeklinde görülebilir. Bunun yanısıra fazlası bireyin kahve içtikten sonra deneyimlediği genelde ikinci kategoride yani olumludur. Kahvenin içersinde kuşkusuz yalnızca kafein yoktur, değişik bileşenlerde bulunmaktadır. İşte kahvenin muhteviyatındaki başka bileşenler:

Kahvenin Aktif Bileşenleri

Kahve antioksidanlar, riboflavin (B2 vitamini), pantotenik asit (B5 vitamini), manganez, potasyum, magnezyum ve niasin (B3 vitamini) içermektedir. Bunlar insan bedenindaki sıhhatli düzenleyici bileşenlerdir ve karaciğer kanseri ve karaciğer hastalığı tehlikesini azaltmaya yardımcı olabilirler. Bunun yanısıra diyabet gibi problemlerin ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir ve hem de kalp sağlığını geliştirebilirler. Bazı çalışmalar, yaşlılarda Alzheimer ve demansın azaltılmasına bile yardımcı olabileceği doğrultuında belirtiler elde etmiştir, fakat bu çalışmalar şimdilik yeterli değildir ve bundan dolayı daha çok çalışmaya gereksinim bulunmaktadır. Öyleyse, kahve natural olarak ideal miktarlarda alındığında sıhhatsız bir meşrubat değildir, fakat antreman, spor ya da rastgele bir egzersiz evveli içmek ne kadar sağlıdır?

Kahvenin Antrenmana Faydaları

Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin EtkileriKahve, yukarıda anlatıldığı gibi fazlası şahısde motivasyonu, ruh durumunu ve enerjiyi yükseltir. Kahve içen şahıs içi, birtakım takviyeler ya da karbonhidrat yüklemesi ile gelebilecek yağlar ya da başka problemler olmadan enerji kaynağı sağlar. Bu, bedenin biraz daha azimli ve daha sağlam olmasını sağlar. Hem de daha çok kalori yakılmasına ve daha çok güçle çalışılmasına imkan tanır. Kahve bir kilo kayıbı takviyesi değildir, fakat bir antrenmana katkıda bulunduğu enerji antrenmanı güvenilir bir şekilde artırabilir. Böylece kahve dolaylı olarak bir kilo kayıbı muavini olabilir. Antrenmandan bir saat evvelce bir fincan kahve içmek gerçekte yararlı olabilir. Sağladığı vitamin kompleksleri, egzersiz yapar iken kendini iyi hissetmeye, ağrıyı azaltmaya ve ruh durumunu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kahvenin Olumsuz Etkileri

Dünya üstünde yer alan madde, besin, bitki gibi her şeyin bir yararı bulunduğu gibi birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Eşdeğer bir değişim kuralı bulunmaktadır ve bu kahve amacıyla de geçerlidir. Örneğin kahve dişler amacıyla zararlı bir alışkanlıktır, sigara harici lekelere namacıyla olur. Sert ve koyu yapılmış bir kahve sindirim sistemine zarar verebilir. Aşırı tüketildiğinde asit reflü, mide ekşimesi, ishal, aşırı idrara çıkma ve dehidrasyona amacıyla olabilir. Kahve kalp atış süratini artırır ve kan basıncını yükseltir. Bu, sahip olunan yüksek tansiyonu, ciddi diyabet ve aynısı problemleri olan insanlar amacıyla hafif tehlikeli olabilir. Tabii ki, genel olarak kafeinle alakalı en büyük sorun, alışkanlık oluşturabilmesidir.
Kafein, dünyadaki nikotinin (her ne pahasına olursa olsun kaçınılması) yanı sıra, en büyük alışkanlıktır. Nikotin ya da başka detaylı maddelere alışkanlıktan muhakkak daha az kuvvetli olsa da, hala alınması basit bir alışkanlıktır ve şahıs, ister soda, çay ister kahve olsun, belli bir düzeye bağımlıdır. Takdire şayan bir amaç olan temiz, tamamiyle alışkanlık içermeyen bir hayat tipi amaçleyenlerin, kahvenin fazlası açıdan bu amaca zarar vereceğini bilmeleri gerekir.

Kahvenin Olumsuz Yönleri Nasıl Dengelenebilir?

Bağımlılık kalitesi ve kalp hastaları amacıyla risklerin yanı sıra, kahvenin olumsuzluklarının fazlası dengelenebilir. Bir antrenmana hazır bulunduğunda, kahve yanısıra bol miktarda su, hafif bir meyve ya da yumurta akı ile hazırlanmış bir kahvaltısı eşlik ettiğinde bu olumsuz yanları dengelenebilir. Su dehidrasyonu azaltacaktır ve yiyecek bedenin kafeini daha süratli emmesine ve indükleyebileceği sindirim rahatsızlığını azaltmasına yardımcı olacaktır. Diş lekelenmesini azaltmak amacıyla kahve ardından Spor Yapmadan Önce Kahve Tüketmenin Etkileribeyazlatıcı etkisi yüksek bir diş macunu ile fırçalanmalıdır. Hem de fırçalama yapıldığında kahvenin nefese bıraktığı kokudan gerektiğince etkili bir şekilde kurtulmak olası duruma gelir.
Özet olarak bakıldığında antremandan evvelce kahve içmek, daha sıkı, edaha sağlam ve enerjik bir antreman geçirilmesine yardımcı olabilir. Tabi bu yarar kusursuz düzeyde ve herkeste aynı şekilde etkili olmayabilir. Kahve içmeden de kusursuz bir antreman yapılması olasıdür. Ancak kahve alışkanlığı olan şahıslar kafeinin bu olumlu tesirlerini antremanın daha sıhhatli geçmesi amacıyla kullanabilirler.