SONBAHAR VE KIŞ YORGUNLUĞUNDAN KURTULMA YOLLARI

Sonbahar ve kışın başlamasıyla kendinizi yorgun, moralsiz ve düşük enerjili hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Gün ışığının azalması vücudunuzun daha az duygu hal hormonu üretmesine amacıyla olur. Peki bu duygu hallarını aşmak amacıyla ne yapmalı? Gelin birlikte göz atalım!

1- En sevdiğiniz şarkıyı dinleyin

Müzik, ruh halinizi geliştirmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, müziğin iyi hissetmemize namacıyla olan hormon, serotoninin üretimi üstünde olumlu bir tesire sahip olma ihtimalini göstermiştir. Peki bu gibi hallerde Jack Johnson’ın birtakım şarkılarını dinlemeye ne dersiniz? Play tuşuna dokunup gözlerinizi kapatın ve tatilde olduğunuzu hayal edin.

2- Güneş ışığını hissedin

Bu vakit diliminde güneş ışığından gerektiğince faydalanmak bilhassa önemlidir. Güneşli bir günde gece geç saatlere kadar çalışmanız gerekiyorsa ya da bugünkü şartlarında evden çalışıyorsanız en azından öğle yemeği saatlerinde bahçenize çıkabilir ya da balkonunuzda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Güneşli, temiz havanın iyi yaklaştığını göreceksiniz. Hem de güneşli hava çoktan D vitamini almanıza da yardımcı olacaktır. Fakat güneş ışığının olmadığı vakitlerde hekiminize danışarak D vitaminini takviyelerinizi almaya çalışabilirsiniz.

3- Yeterince sıvı tüketin

Yaz aylarında sıvı kullanımına çok ilgi ediyoruz ama aynı özeni havalar serinlediğinde maalesef göstermiyoruz. Az su içmek metabolizmanızı yavaşlatabilir bununla birlikte de yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Hem de yeterli miktarda sıvı tüketmediğinizde cildiniz yaz mevsiminde olmasından daha kuru olacaktır. Bu bile başlı başına çoktan su tüketmek amacıyla yeterli bir sebep. Vücudunuz bunun amacıyla size teşekkür edecektir.

4- Uyku Düzeninizi Yeniden Ayarlayın

Yaz aylarında daha enerjik olmamız ve günlerin uzamasıyla da birlikte geç yatma alışkanlığı edindik. Şimdi ise normal uyku programımıza geri dönme, daha erken yatma ve yedi ila dokuz saat uyumaya geçme vakitı. İyi uykular.

5- Egzersizlerinizi aksatmayın

Havalar sıcakken gerektiğince motive bir şekilde yaptığınız antrenmanınızı havalar soğuduğu amacıyla yapmakta zorlanıyor musunuz? Bunun zor olduğunu biliyoruz ama evinizde yapıyor olsanız bile antrenmanlarınıza bağlı kalmaya çalışın. Egzersiz kan akışınızı hızlandıracağı amacıyla size enerji artışı da sağlayacaktır.

6- Beslenme alışkanlığınızı güncelleyin

Sonbahar ve kış aylarında formda ve dinç kalmak istiyorsanız diyetinizi ya da yeme düzeninizi buna göre ayarlamanız gerektiğince önemlidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve vitamin bakımından varlıklı mevsimsel yemeklere odaklanın. Listenizde kesinlikle yumurta, kabak, turp, vahşi balık (somon, ringa balığı, alabalık) ve mantarlar olsun.