Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Son dönemde lüzumtiğince artan şeker hastalığı, doğuştan ve sonradan olabilir. Pankreasın lüzumlu insülin üretememesinden kaynaklı olarak, kan şekerindeki düzensizlikler oluşur. Kanda biriken glikoz, bütün bedene zarar veren bir zehir durumuna gelir. Şeker dengesini düzenlemek amacıyla birtakım ilaçlar kullanılır, aynı vakitte beslenme biçimi düzenlenir.

Şeker hastalığına sahip şahıslarda çok çok idrara çıkma, ayakaltında batma ve kaşıntı, ağızda kuruluk hissi ve bol bol su içme hissi görülür. Damarlardaki hassasiyetten ötürü tansiyon, kalp, böbrek, göz hastalıkları meydana gelebilir. Diyabette insanlar çok kilo alabileceği gibi zayıflayabilirler de, bu yüzden hastalığın bulguları iyi izlenmelidir.

Neden Şeker Hastası Oluruz?

Vücuda enerji veren, beynin çalışma düzeneğinin olmazsa olmazı, kanın işlevini yerine girmesine yardımcı glikoz bedende dengeli bulunmalıdır. Pankreastan salgılanan insülin kandaki şeker seviyesinı dengelemeye yarar, şayet beden yeterli kadar insülin salgılamazsa ya da beden ona karşı bir direnç gösterirse şeker hastalığı meydana çıkar.

Diyabet şayet genetik ve doğuştansa Tip 1 olarak adlandırılır, şayet sonradan meydana gelen bir rahatsızlık söz konusuysa Tip 2 olarak adlandırılır. Diyabet hastalığının çok iyi takip edilmesi, başka organlara zarar verip vermediği gözlenmelidir. Birçok bireyin her gün şekerini ölçmesi komaya girme ihtimalini azaltır. Ailede şeker hastası olan varsa bedende hiçbir bulgu olmasa da kan tahlili yaptırmaları önerilir.

Şeker Hastalığı Bulguları Nelerdir?

Hastalığın birtakım bulguları vardır, bunları kendimizde gözlemleyip en az 2 adedini kendimizde görüyorsak derhal şeker analizi yaptırmalıyız. Vücutta ansızın ateş basması oluyorsa, bilhassa eller ve ayaklarda sıcaklığın arttığını hissediyorsanız, ayaklarda karıncalanma ve batma hissi oluşuyorsa şekeriniz çıkmış olabilir.

Şeker hastalığı bulguları arasında erkeklerde cinsel isteksizlik görülebilir, diş etlerinde rahatsızlık hissi söz konusudur. Diş etlerinde kızarma, ağrı olabilir, ellerinizle dokunmak isteyebilirsiniz. Ayaklardaki mantarlanmalar, genital bölgedeki kaşınmalar şekerinizin çıkmasından kaynaklı olabilir. Sürekli ağzınızın kuruduğunu farkeder su içme lüzumsinimi duyarsınız. İdrara çıkma sıklığınız artar, ansızın başlayan halsizlik olabilir. Şekeri artan kişide aşırı çok yeme görülebileceği gibi iştahsızlık da görülebilir.

Vücudunuzda yaralar çıktığında çok acele kapanmıyorsa, iyi beslenmenize karşın yorgunluk oluyorsa şekerinizi ölçtürün. Pankreas bedendeki neşe merkezi bulunduğu amacıyla şeker rahatsızlığına sahip şahıslarda neşe azalır ve kızgınlık durumu meydana çıkar. Aynı azmanda kilo kayıbı gözle görünür duruma gelir, bir vakit sonra gözde görme sorunleri meydana çıktığı görülmüştür.

Gebelikte Diyabet Nedir?

Bilindik şeker hastalığı dışında, gebelik döneminde meydana çıkan diyabet de öneme alınmalıdır. Hamileliğin devamlılığı amacıyla beden birtakım hormonlar salgılar ve bu hal insülinin azalmasına amacıyla olur. Hamilelik ardından geride bıraktığımız rahatsızlık genelde genetiktir, bir daha hamileliğe kadar şekerde yükselme görülmez.

Gebelikte şeker hastalığı analizi amacıyla şahsa şekerli bir su içirilir ve bir vakit sonra şeker seviyesi tespit edilir. Bu ölçüye göre gebelikteki şeker durumu meydana konur. Diyabet söz konusuysa beslenme biçimi ona göre şekillenmek zorundadır.

Şeker Hastalığının Sık Görülen Durumlar

Yapılan incelemeler işaret ediyor ki çok kilosunu olan şahıslarda şeker hastalığı sık görülüyor. Vücuduna insülin direnci görülenlerde, yüksek tansiyonu olanlarda, yaşı gelişmiş olanlarda diyabet görülebilir. Belirli yaştan sonra genel denetim olarak şeker analizi yapılmalıdır. Kötü kolesterolü yüksekken iyi kolesterolü düşük olanlarda şeker yükselebilir.

Her hastalıkta bulunduğu gibi diyabette de günlük egzersiz çok mühimdir. Hareketsizlik bedenin çalışma sistemini olumsuz etkiler, yumurtalıklarında miyom bulunanlarda bedendeki glikoz artışı görülebilir. En mühim etken ailedeki kişilerin şeker rahatsızlığının bulunmasıdır, bu durumu göz önünde bulundurmalı ve çok kolay bir kan tahliliyle ya da şeker ölçüm cihazıyla şekerinizin kaç bulunduğunu görmelisiniz.

Şeker Hastalığının Vücuda Ne Gibi Zararları Var?

Tüm beden enerjiyle çalışır ve enerji kaynağının kanda çok çok olması başka organların sıhhatli çalışmasını engeller. Şeker hastalığı denetim altında tutulduğu takdirde bir sorun oluşturmaz fakat tedavi edilmezse bedendeki birtakım sorunlerin sebebi olabilir. Şeker hastalığı en çok rastlanan tesiri ayaklardaki yanma, kaşınma, hissizlik durumudir. Ayaklardaki yanma ve enfeksiyonlar fark edilmediğinden yaralar çıkabilmektedir. Yaralar çok uzun vakit geçmemekte ve mikrop kaparsa büyüyebilmektedir.

Kalp damar rahatsızlığında bir artış görülebilmekte, kalp krizleri meydana gelebilmektedir. Gözün ışıkla irtibatta bulunduğu bölgedeki damarlarda kan akışını azaldığından görme sorunleri meydana çıkabilir. Gözde bulanıklık bulunduğunda göz hekimine başvurmalısınız. Sinir hücrelerine bağlı birtakım damarlarda küçülmeler, tıkanıklık oluşabilir. Şeker hastalığı böbreklerle de çok ilgilidir, böbrekte yetmezliği oluşabilir. Diyabet hastası olan biri bir de alkol ve sigara kullanıyorsa beden tahribatını hızlandırmış olur.

Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

Açlık şekeri diye bilenen ölçümde sabah aç karına kan tahlili yapılır. Bu tahlilde kan şekerindeki miktar 125 ve üzeriyse yüksek şeker, 80 nin altındaysa düşük şekerden söz edebiliriz. Sonuçlardan emin olmak amacıyla kısa Aralıklarla(ard arda iki gün) şekeri ölçümü yaptırmak doğru olacaktır. Bir ay Aralıkta ölçtürdüğünüz iki şeker analizinde netice 180 den çokysa derhal tedaviye başlanması lüzumir.

Gebelikte oluşturulan şeker yüklemelerinde 2 saat beklenir ve şeker tespit edilir şayet 190 nın üstünde bir dşayet çıkarsa gebelikte diyabetten bahsedilir. Dilerseniz doğru ölçen bir şeker ölçüm cihazından yararlanabilir, kısa vakitde şekerinizin kaç bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Şeker hastalığı teşhisi konulduğu andan itibaren kendinize bir şeker ölçüm cihazı edinmelisiniz.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalıtsal bir şeker hastalığından söz ediliyorsa beslenmeye ilgi etmek çok mühimdir. Vücudu yormadan bol oksijenli ortamda yürüyüş gerçekleştirme iyi gelecektir. Çok yağlı ve şekerli yiyecekler, makarna, mantı, börek gibi hamur işleri muhakkak tüketilmemelidir. Doktorun ideal gördüğü ilaç kullanımı yapılır, çok gelecek vakitlerde lüzum görülürse pankreas nakli yapılmaktadır. Bu nakilden sonra iyileşme oluşturulan denetimlerden son belli olmaktadır.

Şeker hastalığı en çok Tip 2 olarak görülür ve rahatsızlığın ilk dönemlerinde hap tedavisine başlanır. İlaç tedavisinde iyileşme görülmezse insülin kullanımı başlar, insülinin dozu hastanın durumuna göre ayarlanır. Çok kilosu olan şeker hastalarına birtakım ameliyatlar uygulanmaktadır, bu şeker düzeyini düzeltir. Hastaların egzersiz yapması da tedaviye ek bir yöntemdir.

Şeker Hastalığına Bitkisel Çözüm

Şeker hastalığını tamamiyle yaşamış bitki yoktur fakat bedenin şeker dengesini sağlamasında yardımcı gıdalar vardır. Öncelik ile alınan meyve sebzelerin taze ve iyi temizlenmiş olması şarttır. Proteinden varlıklı yiyeceklerin kullanımı azaltılmalı, unla oluşturulan hiçbir ürün yenmemelidir. Tatlılardan uzak durulmalıdır, birtakım baharatlar bedendeki alerjiyi tetikleyebileceğinden baharatlar ölçülü yenmelidir.

Şeker hastalığı olanlar bilhassa ekşi elma yiyerek açlık duygusunu bastırabilirler. Yağlı yiyecekler, kızartmalar bedene zarar verir. Unların kepekli olanı tercih edilmelidir, salatalarda zeytinyağı ve ev yapımı sirke kullanılmalıdır. Beyaz etler haşlama biçiminde ve yağsız yenmesi tavsiye edilir, kırmızı etin hazmı zor olmasından diyabetliler denetimli biçiminde tüketmelidir.

Baharatları Sofranızdan Eksik Etmeyin

Şeker haslığının sofrasından eksik etmemesi lüzumen baharat tarçındır. Tarçının kan şekerini dengeleme özelliği bulunur, yemeklerin üstünde ve bitki çaylarında tarçın kullanılmalıdır. Ekşi tatlar şekeri dengeler, kan sulandırıcı kullanmıyorsanız limon tüketebilirsiniz. Yüksek şekeri olanlar süt ürünlerinin arasından yoğurdu tercih etmeliler. Tuz kullanımı tamamiyle sonlandırılmasa da lüzumtiğince azaltılmalıdır.

Şeker hastalığı beslenmeyle direkt bağlantılı bulunduğu amacıyla yiyeceklerin sirkeli suda iyice hijyenik duruma getirilmesi çok mühimdir. Bol bol yeşil bitkiler tüketilmeli, çay ve kahve gibi kafein sahibi olan içecekler abartılmamalıdır. Sigara, alkol içilmemeli ve yorucu bir iş hayatından uzak durulmalıdır. Beslenme biçiminiz amacıyla detaylı bulguyu hekiminiz verecektir, onun talimatlarına uyunuz.