Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan sağlıksız beslenme, bebeklikten yaşlılık devresine kadar her yaş aralığındaki bireyin sorunu olabiliyor. Genellikle hazır beslenmenin gerektiğince çok bulunduğu çağımızda, obezitenin yükselmesi ve buna bağlı olarak detaylı hastalıkların meydana çıkması kaçınılmaz duruma geliyor. Sağlıklı beslenme konusu ile ilgili kulaktan dolma bulgular namacıylaiyle bireylerin çok az miktarda yemek yemesi ya da bedenin gereksinimi olan gıda takımlarını alamaması neticesinde da hastalıkların meydana gelmesi engellenemiyor.Sağlıklı beslenme; bedenin enerjisinin yüksek olması, görünümün iyi olması, ruh halinin pozitif olması gibi durumların hepsini kapsıyor. Bu durumlardan bir tanesinde dahi kopukluk olması, bireyin psikolojisinde olumsuz etkiler yaratıyor. Diyet yaptığınızda kendinizi günün büyük bir alanında yorgun, sıkılmış, bitkin ve kızgın hissediyorsanız diyet listenizi tekrardan gözden geçirmelisiniz. Genellikle düşük kalorili diyet listeleri, bedenin enerji gereksiniminı karşılamayarak sıksıkliğin kısa sürmesine namacıyla oluyor. Sağlıklı beslenme konusu ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevabını metnin devamında bulabilirsiniz.

Güne Kahvaltı ile Başlamak!

Kahvaltı Günün en mühim öğünü olan kahvaltı, sıhhatli beslenmenin de kilo denetimünün de anahtarıdır. Kahvaltıyı yapmayanların yapan şahıslara göre daha acele kilo aldığı ya da kiloları daha zor verilen kanıtlanmıştır. Hem de incelemelere göre her gün derli toplu kahvaltı yapan çocukların sınıf ortamında daha başarılı bulunduğu, kavramada ve sorunları çözmede daha yetenekli bulunduğu da gözler önüne seriliyor.

Kahvaltının en mühim avantajlarından biri de kan şekerini dengeliyor olmasıdır. Kan şekerinin dengelenmesi yardımıyla beden daha sakin hareket ederek bir ileri öğünde alacağı kalori sayısını kendi belirliyor. Ancak geceden sabaha aç kalan bedende kahvaltı da yapılmadığı taktirde hem metabolizma yavaşlıyor hem de şahıs kendini denetim edemeyerek sağlıksız gıdalere yöneliyor. Sinir düzeneğinin çalışması amacıyla de gerektiğince mühim bir yere sahip olan kahvaltıyı, her yaştan bireyin muhakkak yapması gereklidir. Kahvaltıda kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerini, mevsimsel sebzeleri ve protein kaynağı olan yumurtayı sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Vücudun İhtiyacı Olan Gıda Gruplarını Almaya Dikkat!

Vücudu meydana getiren hücrelerin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yağ, karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminlerden yeterli şekilde yararlanılması gerekiyor. Tek doğrultulu yani yalnızca protein ya da yalnızca karbonhidrat ile beslenmek son derece sağlıksızdır. Dengeli ve sıhhatli gıda piramidine bakıldığında beş ana takım görülüyor. Bunlar; karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve şekerdir.

Karbonhidratlar: Vücudun en çok gereksinimi olan gıda grubu karbonhidratlardır. Bu grubun ortamında; pirinç, bulgur, makarna ve ekmek gibi gıdalar bulunur. Karbonhidrat grubu en çok gereksinim duyulan gıdaları içerse de ölçülü ve ilgili olmayan şahıslarda kilo artışı meydana gelebiliyor.

Mineraller: Sağlıklı beslenmenin ve yaşamanın olmazsa olmazı olan mineraller (bakır, kalsiyum, demir, çinko, iyot) meyve ve sebzelerde bulunuyor. Sağlıklı diş, kemik ve cilt yapısı amacıyla gerektiğince mühim olan bu takım ilaveten hücre koruması, kan basıncı, bedendeki sıvı dengesi ve kalp ritmi üstünde de etkin rol oynuyor.

Proteinler: Vücudun en etkin kalori yakıcı alanı olan ve kas dokusunu kuvvetlendirmede gerektiğince mühim bir yere sahip olan proteinler; et, süt ve hububat ürünlerinde bulunuyor.Yağ – Şeker: Kişinin en az tüketmesi gereken takım olan yağ ve şeker, A, D, E, K vitaminlerini ortamında barındırdığından az da olsa alınması gerekiyor.

Öğün Saatlerinde Düzen Oluşturmak

Öğün saati Sağlıklı beslenmenin en mühim kurallarından biri de kuşkusuz ki yemek saatlerini saptamak ve belirlenenin dışına çıkmamaktır. Genellikle günün en mühim öğünü olan kahvaltı amacıyla sabahın erken saatlerinin tercih edilmesi gerekir. Metabolizmanın en süratli çalıştığı bu saatlerde kahvaltı yapılmalıdır. Günde 3 ana ve 3 ara öğün yapılmalı ve ana öğünler arasında 4 saat vakit bırakılmalıdır. Ana öğünlerden 2 saat sonra da ara öğünler yapılmalıdır. Ancak son ara öğünün uyumadan en az 2 saat evvel olmasına ilgi edilmelidir.

Az miktarda ve sık yemek kan şekerinin gün süresince dengede tutulmasına yardımcı oluyor. Ana öğünlerde çok çok kalori almamak amacıyla ara öğünler ile beden desteklenmeli ve sıksık daha çok yemek yeme gereksinimi köreltilmelidir. Ara öğünlerde ölçülü olarak çiğ kuru yemiş, bitki –meyveçayları, kuru ya da taze meyve, yoğurt, süt ya da sıhhatli alıştırmalıklar tercih edilebilir. Ana öğünlerde ise protein – sebze dengesi kurulmalı ve bir öğünde sebzeye yer verildiyse başka öğünde kesinlikle protein almaya özen gösterilmelidir. Akşam yemeklerinde gerektiğince hafif ve az kalorili geçirilerek şişkinlik ve hazımsızlık da azaltılabilir.