Motivasyon, Spor Performansını Nasıl Etkiler?

Spor yapanlar, gerçekleştirdikleri spor dalında en yüksek performansı sergilemek isterler. Bunu başarmak amacıyla fiziksel etkenlerin yanı sıra zihinsel etkenleri de öneme almaları gerekir. Fiziksel olarak en iyi özelliklere sahip olan, yetenekli şahıslar bile çarpıcı fiziklerinin yanı sıra, zihin kuvveti ve o sporu yapma talepleri olmadan başarılı olamayacaklarını bilmeleri gerekir. Bu yazıda motivasyona ve bunun fiziksel aktiviteyi nasıl etkileyebileceğine dair bulgular bulunmaktadır.

Motivasyon ve Spor Performansı

Motivasyon, Spor Performansını Nasıl Etkiler? Motivasyon, bir insanın kalkmasını ve aktifleşmesini gerçekleştiren iradedir. Motivasyon olmadan hiçbir şey yapılmaz. Bunu bu şekilde düşünüldüğünde, motivasyonun (ya da eksikliğinin) performansı nasıl etkileyebileceği açıktır. Motive olmayan bir şahıs eğitim oturumlarına katılmaya meyilli olmayacak ve çok çok antrenman yapmayacaktır. Bir atlet kendini kazanmadığı takdirde katiyen başarılı olmayı beklememelidir. Bu amaçla kazananları kaybedenlerden ayıran ana etkenlerin başında motivasyonun yaklaştığını söylemek hatalı olmaz.
Peki motivasyon aslında ne kadar fark yaratmaktadır? Ve motivasyonun ölçülebileceği bir ölçek var mıdır? Bir tutumu tartmak zor olsa da, yapılacak testler gerektiğince tutarlı neticeler vermektedir. Bu tür bir ölçüm kullanarak, incelemeciler bu hususta birkaç çalışmadan daha fazlasınu yapmışlardır. Bu çalışmada, sporcuların yalnızca başarısız olmamak amacıyla motive olmaktan ziyade başarılı olmak amacıyla motive olduklarında üstün neticeler elde ettiklerini belirleme edilmiştir. Bu mantıklı bir haldir zira kazanmak amacıyla motive olan bir şahıs amaçlarine olumlu bir bakış açısı getirir. Aksine, yalnızca başarısızlıktan kaçınmaya çalışan bir şahıs, zafer aramak yerine başarısızlıktan korkan olumsuz bir görüş sergilemektedir. Bu kısmen fazlası insanda olumsuz yan görüşe eşlik eden kaygıdan kaynaklanabilir.

Motivasyon Üzerine Üç Teori

Çalışması ve ölçülmesi biraz zor olan bir şeyle uğraşıldığı vakit motivasyon ile alakalı değişik kuramı gözden geçirmek gerekir. Bu kuramlar şunlardır:
Orlando insan ilişkileri kuramsi: Elton Mayo isminde bir sosyal bilimci doğrulusunda tasarlanan bu kuram, bir şahısnin sosyal gereksinimlerinın en mühim motive edici etken olduğunu savunmaktadır. Mayo’nun vakitının başka kuramlarinin fazlası ortalama işçinin parasal gereksinimleri ve istekleri üstüne yoğunlaşırken, Mayo işverenlerin çalışanlarına kolektif olarak çalışmak yerine bireyler olarak davranmaya çalışması gerekliliğini önermektedir. Fikir şu şekilde özetlenebilir: İnsanlar mutlu olduklarında en iyi işleri çıkartırlar.
Maslow ve Herzberg’in insan gereksinimleri kuramsi: Bu, motivasyonun rastgele bir etken doğrulusunda belirlenmediğini bildiren geniş bir kuramdir. Özünde, bu kuram her şeyi en mühimden en önemsize doğru ayrılmış bir dizi psikolojik motivasyonla sınırlar. Bu kuram ile alakalı tek gerçek sorun, insanların her insan gereksiniminin nasıl sıralanması gerektiğine katiyen tam olarak katılmayacakları gerçeğidir.

Motivasyon, Spor Performansını Nasıl Etkiler?

Taylor’ın bilimsel idare kuramsi: Bu kuram muhakkak üçünün en basitidir. Taylor kuramının savunucuları, bir işçi amacıyla asıl motive edici etkenün para olduğunu ve çok az olduğunu söylemektedir. Bu mantığı bir spor içerisinde gerçekleştirme amacıyla kazanmanın motive edici etken olduğunu söylenmelidir. Her iki halde da, bir şahıs direkt olarak çabaladıkları şeyle motive olur. Bu kuram bundan sonra eskisi kadar saygı görmemektedir, zira daha yüksek ücretin uygulanması genelde memnun olmayan işçiler arasında muhalefetin giderilmesini başaramamıştır. Adil olmak gerekirse, o vakitte çalışma koşulları o kadar kötüydü ki, hafif bir ücret artışının amacıyla çok iyi netice vermediğini görmek kolaydır.

Motivasyonu Artırma Yolları

Motivasyonu artırmaya ve hayal edilen neticelere ulaşmaya imkan tanıyacak birkaç püf nokta bulunmaktadır. Öncelik ile ilk adımın olumlu düşünme olduğunu bilerek, ilgi edilmesi gerekli olanlar şu şekilde sıralanabilir:
Bir yol dostu seçmek: İtiraf etsin ya da etmesin herkes bilerini etkilemek ister. Aslında, bu büyük ihtimalle ilk etapta eğitime başlama amacıylain bir parçasıdır. Bu gerçeği reddetmek yerine, şahıs bunu kendi yararına kullanabilir. Bu yüzden birlikte çalışma yapılabilinecek bir yol ya da çalışma dostu seçilmelidir. Bilim bu etkenün önemini doğrulamıştır. Örneğin iki takım kilo vermek amacıyla rejimine başlamış olsunlar. Bir çalışmada bir çalışma dostu seçerek başlayanlar % 95 başarı seviyesine sahipken, tek başına çalışanlar% 76 başarı seviyesine sahiptirler.Motivasyon, Spor

Performansını Nasıl Etkiler?

En kuvvetli rakibe odaklanmak: Birey ne vakit kendini yorgun ve pes etmenin arifesinde hissetse, gözünün önüne rakibini getirmelidir. En zor eğitimleri tamamladığını ve başarması gerekliliğini düşünmelidir. Bu kanaat tipi bireyi yine motive ederek güç kazanmasını sağlar. Hamle gerçekleştirme amacıylase rakibinin biraz gevşediği ve yorulduğu anlarını izlemelidir.
Daha ufak amaçlar saptamak: Her şeyi aynı anda gerçekleştirme yerine bir dizi ufak eğitim amacı saptamak iyi bir fikirdir. İnsan zihni, bütün rejimin yalnızca bir adımı olsa bile, başarı hissini sever.Bu yüzden belirleme edilen ufak amaçlari başarmanın vereceği motivasyon, ana amaca götüren büyük bir güç demektir.
Motive eden şeylere odaklanmak: Herkesi motive eden şeyler bulunmaktadır ve şunlar değişik değişikdır. Örneğin bu iyi bir şarkı ya da en sevdiği filmi izlemek olabilir. Veya bir slogan ya da aslında hayran olunan birinden bir alıntı da olabilir. Motive eden her ne ise belirleme edilmeli, kullanılmalı ve avantajından faydalanılmalıdır.
Motivasyon aslında öğretilemeyen bir haldir. Her ne kadar motivasyonu artıran yollar ve birtakım ipuçları sunulsa da, şahıs fakat işi zorlaştığında onu başarıya götürecek motivasyon yolunu bulabilir. Birey antremanında aslında zorlandığı noktaya geldiğinde, fazlası insanın başarısız olduğuna dair kanaatlere kapılır ve motivasyonu düşünebilir. Ancak motivasyonunu düşürmemek adına başarısız olanlara değil başarılı olanlara odaklanırsa kendisi de başaranlar arasında yer alabilir.