Kiraz Çekirdeği Yağının Sağlık Açısından Faydaları Ve Kullanımları

Tatlı Kiraz, dünyanın çoğu bölgesinde yetiştirilen ve sağlığa sonsuz faydası olan harika bir meyvedir. Tatlı kirazın bilimsel adı Prunus avium’dur ve rosaceae ailesine aittir. Bu meyvenin Avrupa, Anadolu, Mağrip ve Batı Asya’ya özgü bulunduğuna inanılmaktadır fakat şimdi aynı vakitte bütün dünyada yurtiçi ve ticari amaçlarla da süregelen olarak yetiştirilmektedir. Bu meyvenin çekirdeğinden elde edilen yağın sağlığa faydaları arasında beden kolesterol civarını düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak, artritten şikâyetlerinde rahatlama sağlama, sindirim sağlığını tedavi ve saç sağlığını destekleme gibi faydaları bulunmaktadır. Bu yazıda kiraz çekirdeği yağının faydaları ile ilgili bulgular bulunmaktadır.

Kiraz Çekirdeği Yağının Faydaları

Kiraz Çekirdeği Yağının Sıhhat Açısından Faydaları ve Kullanımları
Kiraz çekirdeklerinden soğuk pres ile elde edilen kiraz çekirdeği yağı, açık sarıdan daha duru yağdır. Bu yağ, A vitamini içeriği yüksek, oleik aşındırıcı ve ilaveten normal tokoferol sahibi olan yumuşatıcı yağdır. Özellikleri şeftali ve tatlı badem yağları gibidir. Kiraz çekirdeği yağında tespit edilen detaylı vitaminler, mineraller ve gıdalar amacıyla çoğu sıhhat faydası vardır. Kiraz çekirdeği yağının sıhhat yararlarından bazıları arasında beden kolesterol civarını düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak, artritten kurtulmaya yardımcı olmak, sindirim sağlığını tedavi etmek, saç sağlığını desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kalp damar sağlığını tedavi etmek, enfeksiyonu önlemek, kan basıncını düşürmek, detaylı kanser türlerini önlemek, depresyonu azaltmak ve cilt sağlığını tedavi etmek bulunmaktadır. Diğer yararları da şu şekilde sıralanabilir:

Migrene Yardımcı Olur

Migren ataklarının gerisinde uykusuzluk, hava değişimi, kimyasal dengesizlik, beslenme yetersizlikleri ve alkol gibi pek çok amacıyla vardır. Kiraz Çekirdeği Yağı, migreni iyileştirebilecek çok sayıda antioksidan yönünden gerektiğince zengindir. Migren amacıyla en iyi ev ilaçlarından biri Kiraz çekirdeği yağı masajıdır.

Anemi Riskini Önler

Herkesin bildiği gibi, anemi bedentaki demir eksikliği hastalığıdır ve kiraz çekirdeği yağı demir içeriği yönünden gerektiğince zengindir, bu amaçla derli toplu olarak kiraz çekirdeği Yağı tüketmek, günlük demir ihtiyacını gidermeye yardımcı olabilir. Vücut ve ilaveten kan dolaşımındaki demir düzeyinin iyileştirilmesine yardımcı olan kansızlık tehlikesini önlemeye yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür

Kiraz çekirdeği Yağı, vazodilatatör vazifiyeti gören potasyum içeriği bakımından gerektiğince zengindir, yani potasyum, kan damarlarından gelen gerginliği azaltmaya yardımcı olur ve kanın arterlerden düzgün geçişini sağlar, bu da kan basıncını düşürmede çok yararlıdır.

Göz Sağlığını İyileştirir

Kiraz çekirdeği Yağı, göz sağlığımız amacıyla gerektiğince yararlı olan A vitamini ve Beta-karoten içerdiği yüksek miktarda retinanın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Bunların dışında yüksek miktarda antioksidan özellik sahibi olan kiraz Çekirdeği Yağı, serbest radikallere karşı savaşır ve serbest radikallerin amacıyla bulunduğu her türlü oksidatif hasarı göz hücrelerimize yapmalarını engeller, böylelikle maküler dejenerasyonu ve yaşa bağlı göz problemini önler.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Kiraz Çekirdeği Yağının Sıhhat Açısından Faydaları ve KullanımlarıKiraz çekirdeği Yağında tespit edilen yüksek miktarda C vitamini ve E vitamini amacıylaiyle; cilt sağlığı amacıyla çok yararlıdır ve cildin nemli ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Kiraz çekirdeği yağında tespit edilen C Vitamini, serbest radikallerin cilt hücrelerimize her türlü oksidatif hasar vermesini önlemeye ve kırışıklıklar, koyu lekeler, sivilce gibi detaylı cilt hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Anti-inflamatuar Özellikler İçerir

Kiraz çekirdeği Yağı, yüksek miktarda amino asit içerir, bu da iltihaplanmayı önlemede çok iyidir, zira yüksek amino asitler amacıylaiyle, cilt, kemik ve başka iltihaplanmayı azaltmak amacıyla çok yararlı olan yüksek miktarda anti-enflamatuar özellikler içerir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kiraz Çekirdeği Yağında tespit edilen antioksidan içeriği kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Kiraz çekirdeği yağı, kuvvetli anti-kanser özelliklerine sahiptir. Kiraz çekirdeği yağında tespit edilen antikanser tesirsi, çok sayıda biyolojik aktiviteye sahip değişik polifenolik bileşik karışımları amacıylaiyle kabul edilir. Bu yağdaki flavonoid varlığı, aktif antikanser bileşenlerinden biridir. Sadece kanser tehlikesini engellemekle kalmaz, aynı vakitte kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını da baskılar. Kiraz çekirdeği yağı’ndaki antioksidan varlığı, çok detaylı hastalıkların üstesinden gelmeye yardımcı olan genel bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Kiraz Çekirdeği Yağı, bedentaki beyaz kan hücrelerini tedaviye yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini yönünden gerektiğince zengindir. Kiraz Çekirdeği Yağı ilaveten detoksifiye edici özelliklere sahiptir, derli toplu olarak kullanımı dolaşım sistemini tedaviye yardımcı olur, böylelikle kan dolaşımı iyileştirilir ve beden hücreleri daha çok oksijen ve gıda alır. Böylece bedenin bağışıklık sistemi gelişir.

Saç Sağlığını Geliştirir

Düzenli olarak kiraz çekirdeği yağı kullanımının bedentaki kan dolaşımını artıracağı çalışmalarla kanıtlanmıştır, bu da saç derisine doğru beslenme ve oksijen sağlanmasına yardımcı olarak saç büyümesini tedaviye yardımcı olur. Bu yağ ilaveten baş derisindeki bakteriyel enfeksiyonu önlemeye ve kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olan antibakteriyel özellikler içerir.

Kaygı ve Stresi Giderir

Kiraz Çekirdeği Yağı, içersinde tespit edilen uçucu yağ yardımıyla natural yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler içerir. Bu yağın kullanımı bedenin kan dolaşımını iyileştirir, bu da bedenin ideal miktarda oksijen ve gıda alması manasına gelmektedir. Sinir düzeneğinin düzgün çalışması, anksiyete ve gerilimle mücadele etmesi çok yararlıdır. Araştırmalar, kiraz çekirdeği yağı kullanımının gerilim hormonunu azaltabileceği ve süreğen gerilimi azaltabileceği kanıtlanmıştır.

Artrit Ağrısını Azaltır

Kiraz Çekirdeği Yağının Sıhhat Açısından Faydaları ve KullanımlarıKiraz Çekirdeği Yağı, ağrıyı ve şişliği azaltmak amacıyla çok yararlı olan kuvvetli anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çalışmalar, derli toplu olarak Kiraz çekirdeği yağı masajının, artritten muzdarip olanlarda ağrıyı ve şişmeyi azaltabildiğini kanıtlamıştır.

Kiraz Çekirdeği Yağını Ciltte Kullanmanın Faydaları

Rafine edilmemiş kiraz çekirdeği yağının faydalarından bazıları şunlardır:
• Çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmada cilde yardımcı bulunduğu amacıyla cilde gelince harika bir yağdır.
• Bu, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmak amacıyla yararlıdır. Cildi esnek duruma getirir ve cilt gözeneklerini tıkamaz.
• Kırışıklıklar ve cilt kuruluğu bozukluğu yaşayanlar amacıyla evde yapılan bir tedavidir.
• Dönemin çoksını güneşte yaşamış şahıslar amacıyla iyi bir koruyucu ve nemlendiricidir. Sadece masaj yaparak yüze birkaç damla kiraz çekirdeği yağır sürmek yeterlidir.
• Vücuttaki kan dolaşımını tedaviye yardımcı olur, cildi onarır ve yaşlanmasına yardımcı olur.
• Dudak balzamlarına rafine edilmemiş kiraz çekirdeği yağı ek edilerek öz ve tat vermesi sağlanır.
• Bu, uykusuzluk çeken insanlar amacıyla iyidir.
• Vücudun metabolizmasını dengelemeye yardımcı olur.
• Saçlarında biraz parlaklık isteyenler, şampuanlarına ya da saç kremlerine birkaç damla kiraz çekirdeği yağı eklemelidir.
• Yağ aynı vakitte hidrasyon ve anti oksidasyon amacıyla de iyidir.
• Saçınızın daha kalın, süratli ve daha kuvvetli olmasına yardımcı olan oleik asit içerir. Hem de kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olur.
• Nemlendiriciye birkaç damla kiraz çekirdeği yağı eklenmesi, yalnızca sivilce ve başka izlerden kurtulmaya yardım etmekle kalmaz aynı vakitte cildin renk tonunda büyük bir iyileşme görülür.

Kiraz Çekirdeği Yağının Kullanımları

Kiraz Yağının kullanıldığı alanlardan bazıları şunlardır:
• Mumlarda kullanımı: Yandığında koku vermesi amacıyla mumlarda tüketilir.
• Sabunlarda: Sabunlarında harika bir aRoma olmasını isteyenler birkaç damla Kiraz çekirdeği yağı eklemelidir.
• Duşta kullanımı İşteki gerilimli bir günün sonrasında küvete hazırlanan duş suyuna birkaç damla kiraz yağı eklemek rahatlatıcı bir tesir yaratır.
• Parfümünde kullanımı: Özellikle esansı ve aroması amacıylaiyle parfümde tüketilir ama içersinde kiraz yağı olan bir parfümü kullanmayanlar, kendileri ekleyerek ya da kiraz çekirdeği yağı tespit edilen parfümler seçerek rahatlatıcı aRomasından faydalanabilirler.
Sonuç olarak, rafine edilmemiş kiraz çekirdeği yağı kullanmanın çoğu faydaları vardır. Bu faydaları yanısıra pahalı değildir Sonuçları görmek amacıyla günlük bakım rutinine dahil ederek kullanmak ve devamlılık olmak yeterlidir.