Kilo Vermek İsteyenlerin Uyku Öncesi Değiştirmesi Gereken Alışkanlıklar

Günün sonucunda oluşturulan birtakım alışkanlıklar, bireyin gün içersinde kilo vermek amacıyla yaptığı bütün etkinlikleri bir anda sıfırlayabilir. Örneğin yatakta sevdiği TV şovu izlerken yağlı atıştırmalıklar yemek, kilo eğiliminde olan şahıslar amacıyla kötü neticeler doğurabilir. Bu amaçla kilosunu uygun bir kiloda tutmak amacıyla bu sıhhatli alışkanlıklara geçiş yapmaya başlanmalıdır. Bu yazıda kilo vermek ya da uygun kilosunu güvenliğini sağlamak isteyenlerin yatmadan evvelce değiştirmesi gereken birtakım alışkanlıklar üstüne bulgular bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Gezinme

Cep telefonunu yanısıra tutmak ya da televizyonu açık tutmak bireyi daha çok uyanık tutacak ve ekrana bakarken ilgisizce yemek yemesine namacıyla olacaktır. Rensselaer Polytechnic Institute’taki Aydınlatma Araştırma Merkezi doğrulusunda oluşturulan bir tetkik da, teknolojik aletlerden sunulan ışığın beyindeki melatonin üretimini gerçekte bastırdığını belirleme edilmiştir. Bu, vücut amacıyla ana uyku hormonudur, bu yüzden yeteri kadar üretilmediğinde uyku komplikasyonları yaşanır. Dolayısıyla bu alışkanlıktan olası bulunduğunca uzak durmak gerekir.

Gece Geç Uyuma

Geç çok geç yatmak daha çok uyanık kalındığı amacıyla daha çok yemek yeme ile temaslı bir durumdur. Brigham Young Üniversitesi, her gün belirli bir saatte uyuma ve uyanmayı sahibi olan tutarlı uyku programlarına sahip kadınların), istemeyenlere göre daha çok kilo verebildiklerini belirleme etmiştir. Dolayısıyla daha erken saatlerde uyuma alışkanlığı geliştirilmelidir.

Kafein Tüketme

Yeşil çay kilo vermek amacıyla harika olabilir, fakat kafein içeriği yatma vakitkinden çok daha uzun vakit ayakta kalınmasını sağlayabilir. Molecular Medicine Reports’ta yayınlanan bir incelemeye göre, papatya çayı uykuyu iyileştirmeye yardımcı olan biyoaktif fitokimyasallar içermektedir. Çalışma ilaveten, papatya çayının gövdede bir anti-enflamatuar ajan vazifiyeti gördüğünü ve sindirim bozuklukları ve mide rahatsızlıklarına yardımcı bulunduğunu belirleme etmiştir.

Yatmadan Önce Atıştırma

Kilo Vermek İsteyenlerin Uyku Öncesi Değiştirmesi Gereken AlışkanlıklarAtıştırmalıklar ve salsa, kilo vermek amacıyla oluşturulan bütün çabaların sonucunı olumsuz yönde etkileyebilir. American Journal of Clinical Nutrition doğrulusunda yayınlanan bir incelemeye göre, yatmadan evvelce yemek yemeyi kabul eden hastaların, almayanlara göre kilo alma olasılülüğü daha yüksek çıkmıştır. Bu amaçla, gece yarısı atıştırmalığını bir kıyıya bırakılması gerekir. Bunun alışkanlığın önlenmesinde yatmadan evvelce kitap okumak, tırnakları boyamak ya da detoks suyu içmek gibi ufak aktiviteler yaparak ilgi bunlara odaklanabilir.

Yatmadan Önce TV İzleme

Meditasyon yalnızca daha süratli uykuya dalınmasına yardımcı olmaz, aynı vakitte kilo verilmesine de yardımcı olacaktır. Çünkü televizyon seyrederken yemek yendiğinde şahıslar nasıl yediklerinin pek farkına varmazlar. Yani kaç kez çiğnediklerinin, gıdalarin tatlarını tam olarak nasıl hissettirdiğinin ve ısırıklarının ne kadar ufak bulunduğu gibi detayları fark etmezler. Harvard Üniversitesi doğrulusunda yayınlanan incelemeye göre nasıl yendiğine odaklanmak mühimdir ve bu şuurlu Yemenin kilo vermeye yardımcı bulunduğu gösterilmiştir. Bulgular, ilgili yemek yiyen bireylerin kilo verebildiğini ve aşırı yemekten kaçabildiğini göstermektedir.

Az Uyuma

Annals of Internal Medicine doğrulusunda yürütülen bu incelemeye göre, sekiz saatten daha az uyumak, kilo verme vakitcine zarar vermektedir. Çalışma, uykusuzluğun kilo vermeyi yavaşlattığını ve yalnızca 5,5 saat uyuyan iştirakçilerin 8,5 saat uyuyanlara göre daha az yağ kaybettiğini ve daha çok yağsız vücut kütlesi kaybettiğini belirlemiştir.

Akşam Yemeğini Geç Yeme

Akşamın erken saatlerinde yemek yeme kilo vermenin ve gövde küçültmenin harika bir yoludur. Obezite Derneği doğrulusunda yayınlanan incelemeye göre, kalori yakmak amacıyla daha çok vakit bulunduğu amacıyla günün erken saatlerinde akşam yemeği Yemenin kilo vermeye yardımcı olma ihtimalini belirlenmiştir.

Hareketsiz Olma

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan incelemeye göre yoga gerçekleştirme, zihin ve bağırsaklar amacıyla en iyi egzersiz biçimlerinden biridir. Yapılan bir çalışmada, günlük rutinlerine yoga dahil eden şahıslar ile, bunu yapmayan normal ila çok kilolu kadınlar gözlemlenmiştir. Bir egzersiz programına dahil olan kadınların, mühim derecede kilo verdikleri ve daha sıhhatli beslenme duygusuna sahip oldukları belirlenmiştir. İncelemeciler ilaveten kadınların yoga kültürünü yatıştırıcı bulduklarını ve kilo vermek amacıyla denedikleri değişik egzersizlere göre daha yararlı bulduklarını belirlenmiştir.

Meşguliyetlerin Olmaması

Frontiers in Psychology doğrulusunda yayınlanan bir incelemeye göre, insanlar sıkıldıklarında yemek yeme eğilimindedirler. Bu yüzden, gece yarısı atıştırma alışkanlığını bırakmak amacıyla bir meşguliyet edinmeleri etkili bir yaklaşımdır Bu hem zihinlerini bundan dolayı midelerine yoğunlaşan ilgilerini meşgul edecek bir durumdur.

Ağır Öğle Yemeği Sonrasına Akşam Yemeğini de Ağır Yemek

Kilo Vermek İsteyenlerin Uyku Öncesi Değiştirmesi Gereken Alışkanlıklar Ağır bir öğle yemeği yendiyseniz, akşam yemeğinde protein meşrubatleri içme tercih etmek kilo varmeye yardımcı olabilir. Nutrition & Metabolism doğrulusunda yayınlanan bir tetkik, bir takviye olarak peynir altı suyu proteininin, bilhassa obez olanlar amacıyla kas kütlesini kaybetmeden yağ kaybını artırabileceğini belirlenmiştir.

Akşam Yemeğinde Yağlı Tüketme

Akşam yemeğinde yağlı gıdalar tüketme hareket kısıtlılığı sebebiyle daha çok kilo almaya namacıyla olabilir. Uykuya amacıyla olacak doyurucu yağsız et amacıyla akşam yemeğine hindi eti eklenebilir. Journal of Psychiatric Research doğrulusunda yayınlanan bir çalışmada hindi etinin uyku indüklemesine yardımcı bulunduğu ispatlanmış bir hormon olan triptofan yönünden yüksek bulunduğu belirlenmiştir.

Yatmadan Önce Isıyı Düşürme

Odadaki ısısı ayarlamak, daha ufak gövde giysilere ulaşmak amacıyla kolay bir çözümdür. Cell Press’te yayınlanan incelemeye göre, derli toplu olarak hafif soğuğa maruz kalmak gerçekte kilo kaybını artırabilir, bu yüzden yatmadan evvelce odanın ısısı artırılmalıdır. Bir Japon tetkiksında, altı hafta vakitsince yüksek ısıda kalan iştirakçilerin, daha düşük sıcaklıklarda kalan davetlilere göre vücut yağlarında mühim bir azalma gördüğünü belirlemişlerdir.

Duş Almadan Uyuma

Sıcak bir banyo gerçekleştirme rahatlatıcıdır, uyumaya yardımcı olur ve gece atıştırmalıklarından kaçınılmasını sağlar. Banyo suyuna lavanta yağı gibi sakinleştirici bilhassari belirleme edilen diğer bitkisel yağlar eklemek rahatlamaya ve gece yarısı yemek amacıyla buzdolabına gitmek yerine, uykuya dalmaya yardımcı olur.

Sade Çay İçme

Nane, kilo vermeye çalışmak amacıyla çok mühimdir. The Journal for Nurse Practitioners doğrulusunda yayınlanan bir incelemeye göre nane, sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olur ve ilaveten idrar söktürücü vazifiyeti görür. Bu yüzden, mideyi rahatlatacak, rahatlatıcı ve sıcak bir meşrubat amacıyla sevilen çaya biraz taze nane yaprağı eklenmeli ya da yalnızca bir fincan sıcak su eklenmelidir.

Gece Lambası ile Uyuma

Gece lambası ya da komodin lambası açık uyunuyorsa, uyku düzenini bozulabilir. Bu da her gece kaydedilen uyku saatini etkileyebilir. Ulusal Uyku Vakfı, yatma vaktinde ışığa maruz kalmanın gözlerden beyine giden bir sinir yolunu uyardığını ve bunun neticesinde uyku hormonlarını, vücut sıcaklığını ve uyku niteliğini etkileyen beyin dalgalarını etkileyebileceğini belirtilmektedir.

Rahatsız Yatakta Uyuma

Yatakta rahat etmek, kalkıp bir şeyler atıştırma isteğini azaltan bir durumdur. Bu amaçla, rahat edilen pijamalar giyme, en sevilen battaniyeyi örtme bireyin uykusunu getirmeye yardımcı olur ve buzdolabına gitmeden en iyi şekilde en rahat uyku pozisyonunda uyumasına yardımcı olur.

Rafine Karbonhidrat Tüketme

Kilo Vermek İsteyenlerin Uyku Öncesi Değiştirmesi Gereken AlışkanlıklarAkşam yemek tabağına tahıllı makarna ya da tahıllı ekmek gibi sıhhatli karbonhidratlar eklemek, beyaz ekmek ve tahılların bütün çok boş kalorileri olmadan bireyin kendini daha tok hissetmesine yardımcı olacaktır. Tam tahıllar da dahil olmak üzere sıhhatli karbonhidratlar, beyaz tanelerin geçtikleri ağartma prosedürü namacıylaiyle çok az ya da hiç sahip olmadığı sindirimi düzenleyen lif gibi asli gıdalarla doldurulur.

Uyku Alışkanlıklarını Takip Etmeme

The National Sleep Foundation’a göre, uyku günlüğü, ilgisizce yemek yemekten bireyin kendisini uzaklaştırmanın diğer bir yoludur ve aynı vakitte uyku programını not etmenin ve takip etmenin harika bir yoludur. Ayrıca, daha sıhhatli bir uyku amacıyla doğru alışkanlıklar edinmeyi sağlamaktır.
Sonuç itibari ile yatmadan evvelce birtakım bağımlılıkları değiştirme kilo vermeye ya da uygun kiloyu korumaya yardımcı olabilir. Ancak şahıs yemek yemek amacıyla sabaha kadar bekleyemeyecek kadar açsa, süzme peynir gibi ufak ama doyurucu bir atıştırmalık yiyerek bu açlığını bastırabilir. Bu süt ürünü, kas düzenlemesine yardımcı olan protein yönünden yüksektir, düşük kalorilidir ve kemik güçlendirici kalsiyum ile doludur.