Kilo Verdiren Bitki Çayları, 3 Farklı Çay Tarifi

Kilo verdiren çay tariflerimize Pu-erh çay tanımı ile başlayacağız. Pu-erh çayını demlemenin aniden çok tekniği vardır.

Bu yöntemlerden biri 6 gram kadar Pu-erh çayı yapraklarını ufalamadan ya da kırmadan kaynar su ile yıkayın. Bu sayede çay yapraklarında tespit edilen tozları ve zararlı mikroorganizmaları da temizlemiş olacaksınız.

Daha sonra yıkadığınız yaprakları cam ya da porselen demliğe koyun. Sonra üzerine 100 mili litre kadar kaynar su ekleyip çayın rengi kahverengine dönene kadar demlemeye devam edin.

Demledikten sonra çayı temiz bir kaba süzün. Ve günde 2 ila 3 defa normal çay içer gibi amacıyla.

Oolong Çayı Tarifi

Oolong her vakit amacıyla porselen demliklerde demlenmelidir. Bu çay amacıyla sarfedilen demlikler muhakkak temizlik maddeleri ile yıkanmamalıdır. Sadece bol sıcak su ile bu demliklerin temizliğini yapmanız yeterli olacaktır.

Bu zayıflatıcı çayı hazırlamak amacıyla 2 çay kaşığı kadar Oolong çayının üzerine 200 mili litre kadar kaynar su ekleyin ve çayı güzelce karıştırın. Daha sonra bu ilk suyu lavaboya dökün. Böylece yaprakta tespit edilen tozları da temizleyebileceksiniz. Çay yapraklarını yıkadıktan sonra üzerine tekrardan 200 mili litre kadar kaynar su ekleyin ve en az 10 dakika kadar demlemeye bırakın.

Oolong çayının asıl lezzetini çay ılımaya başlayınca anlayabilirsiniz. Bu çayı başka çaylar gibi fincanda değil ufak porselen çaylarda içmelisiniz.

Demlikte kalmış olan demlenmiş çay yapraklarını en az 7 defa daha demleyip içebilirsiniz.
Oolong çayını günde 3 defaya kadar içebilirsiniz.

Beyaz Çay Tarifi

Bu çayı hazırlamak amacıyla 2 çorba kaşığı kadar beyaz çayın üzerine en az 85 derece ısısında 2 su bardağı kadar su ek edip en az 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Demlenen çayı temiz bir gazlı bez ile süzün ve günde en çok 2 ya da 3 defa amacıyla.