Kaygıyı Azaltmak için 7 Doğal Çözüm

Zaman vakit endişelı hissetmeniz normal olsa da, sebepsiz yere endişelı hissediyorsanız ve bu endişelar günlük yaşamınızı etkilemeye devam ediyorsa, genel anksiyete bozukluğunuz olabilir.

Genelleşmiş anksiyete bozukluğunun semptomları arasında huzursuzluk, gergin ya da gergin hissetme, sinirlilik, sabırsızlık ya da yetersiz konsantrasyon yer alabilir. Kişiler ilaveten fiziksel sıhhatlarında baş ağrısı, çene ağrısı, kas gerginliği, uykuya dalma ya da uykuda kalma güçlüğü (uykusuzluk), ağız kuruluğu, yorgunluk, göğüste sıkışma, hazımsızlık, şişkinlik, aşırı terleme ve baş ağrısı gibi farkılıkları fark edebilir.

Anksiyete amacıyla Doğal Çözümler
Bazı incelemeler, birtakım natural ilaçların yarar sağlayabileceğini öne sürse de, seçenek tıbbı kullanmadan evvelce hekiminizle bahsetmek önemlidir. Herhangi bir sıhhat durumunun tedavisinde standart bakımın yerine kullanılmaması gerekliliğini unutmayın. Bunlar endişe amacıyla araştırılan natural çözümlerden birtakımları.

1) Çarkıfelek

Çarkıfelek bitkisi ( Passiflora incarnata ), anksiyete ve uykusuzluğun yanı sıra geceleri “bitmeyen düşünceler” amacıyla bir halk ilacı olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Toplam 198 bireyi sahibi olan iki çalışma, çarkıfelek bitkisinin anksiyete üzerindeki etkinliğini inceledi. Bir çalışma, çarkıfelek çiçeğinin benzodiazepin ilaçlarıyla karşılaştırılabilir bulunduğunu buldu. Hem de meksazolam ilacına kıyasla çarkıfelek ile iş performansında iyileşme ve çarkıfelek ile daha az uyuşukluk vardı, fakat ikisi de istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Çarkıfelek yan etkisi mide bulantısı, kusma, uyuşukluk ve süratli kalp atışını içerebilir. Çarkıfelek çiçeğinin hamile ya da bebeklerini emziren kadınlarda, çocuklarda ya da böbrek ya da karaciğer hastalığı olan şahıslarda güvenliği belirlenmemiştir.

Çarkıfelek tıbbi gözetim altında olmadıkça sakinleştirici ile alınmamalıdır. Passionflower, uyku ve nöbet bozuklukları amacıyla sarfedilen bir ilaç olan pentobarbitalin etkisini artırabilir.

2) Masaj

Masaj terapisi ve shiatsu , kas gerginliğini azaltmak, gerilimi azaltmak ve uykuyu tedavi etmek amacıyla süregelen olarak kullanılmaktadır.

3) Zihin-Beden Teknikleri

Zihin-vücut soluk egzersizleri, fiziksel egzersiz, yoga, tai chi, kendi kendisine hipnoz, meditasyon ve biofeedback, anksiyete amacıyla sarfedilen gerilim azaltma tekniklerinden yalnızca birkaçıdır.

4) Kediotu

Bitki kediotu ( Valeriana officinalis ) en iyi uykusuzluk amacıyla bitkisel bir deva olarak bilinir. Kediotu , hafif anksiyetesi olan hastalarda da kullanılır, fakat anksiyete amacıyla tüketimini destekleyen incelemeler sınırlıdır.

Kediotu genelde yatmadan bir saat evvelce alınır. Çalışması aşağı yukarı iki ila üç hafta sürer ve bir seferde üç aydan çok kullanılmamalıdır. Kediotunun yan etkisi arasında hafif hazımsızlık, baş ağrısı, çarpıntı ve baş dönmesi sayılabilir. Kediotu çayı ve sıvı özler bulunmasına rağmen, fazlası insan kediotu kokusundan hoşlanmaz ve kapsül şeklini almayı tercih eder.

Kediotu, bilhassa sedatifler ve antihistaminikler gibi merkezi sinir sistemini baskılayanlar olmak üzere fazlası ilaçla beraber alınmamalıdır. Kediotu, operasyondan evvelce ya da sonra ya da karaciğer hastalığı olan şahıslar doğrulusunda alkolle beraber alınmamalıdır. Araç ya da makine kullanmadan evvelce kullanılmamalıdır. Kediotu ilaveten canlı rüyaları artırabilir ya da sürdürebilir. Nitelikli bir sıhhat pratisyenine danışılması tavsiye edilir.

5) Kava

Polinezya’ya özgü olan bitki kavanın ( Piper methysticum ) insanlarda anti-anksiyete etkisine sahip bulunduğu bulunmuştur. Fakat oluşturulan incelemelerde bu bitkinin tehlikeli yan etkisi bulunduğu söylenmiştir.

6) Gama-Aminobütirik Asit (GABA)

GABA , parasempatik sinir sistemimizin birincil inhibitör nörotransmiteri bulunduğu kadar bir amino asittir, yani dinlenme ve sindirim süreçlerimizle alakalı her şeyi denetler. Anksiyete fizyolojisinde de rol oynadığı bilinmektedir. Anksiyete amacıyla birtakım reçeteli ilaçlar beyindeki GABA reseptörlerini etkileyerek çalışır. Bununla beraber, ağızdan alınan GABA takviyelerinin beyine ulaşma derecesi bilinmemektedir.

7) ARomaterapi

Bitki uçucu yağları banyolara, masaj yağlarına ya da infüzyon cihazlarına eklenebilir. Kaygı ve sinir gerginliği amacıyla sarfedilen uçucu yağlar bergamot, selvi, sardunya, yasemin, lavanta, melisa, neroli, gül, sandal ağacı ve ylang-ylang’dır . Lavanta en süregelen olanıdır ve fazlası rahatlatıcı karışımın esasını oluşturur.

Diğer Çözmler

Picamilon: Picamilon, niasin ve γ-aminobütirik asidin sentetik bir kombinasyonundan meydana gelen bir ilaçtır. Reçete ile satılmaktdır.

Theanine: Yeşil çay bünyesinde tespit edilen L-Theanin , endişe düzeyini azaltmak, ruh durumunu geliştirmek, odaklanma ve konsantrasyonu çoğaltmak amacıyla, detoks ajanı olarak ve hem de nikotin ve diğer uyuşturuculara duyulan talebi azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.

B kompleksi: B vitamin grubu bilhassa sinir sistemine ve buna bağlı olan anksiyete gibi rahatsızlıkları gidermede etkili vitaminlerdir.