Kanser riskini azaltan 10 besin

Kanser hastalığının ismini duyunca bile ürperti geliyor hepimize. Ne yazık ki kansere yakalanan kişilerin adedi son senelerde gitgide artıyor. Gün ortamında yediğimiz içtiğimiz onlarca yiyecek bu hastalığın meydana gelmesine ya da ilerlemesine sebep olabiliyor. Sadece bu yüzden bile beslenmemize ilgi etmemiz lazım.
Birçok çeşidi olan kansere karşı önlemimizi almamız, en azından amacıyladekiler yardımıyla kanserli hücrelerin oluşumunu, gelişimini ya da yayılmasını engel olan, geciktiren gıdalara hayatımızda daha çok yer vermemiz gerekiyor. Şimdi süre kaybetmeden hangi gıdalar kansere yakalanma tehlikesini azaltıyor, görelim.
Not: Tabii ki bu mamülleri gerektiğince hormonsuz ve natural durumuyla tüketmek gerek. Bu yüzden kesinlikle güvendiğiniz satıcılardan alış veriş yapın. Mümkünse nasıl yetiştiğini bildiğiniz mamüller almaya özen gösterin.

Sarımsak

İçerisinde tespit edilen selenyum gibi maddeler yardımıyla kanserin oluşmasını engel olan, oluşmuş olan kanserli hücrelerin ise yayılmasını, büyümesini engel olan sarımsak, bütün bunları antioksidan özelliği yardımıyla yapıyor.

Kırmızı Meyveler

Çilek, ahududu, yaban mersini gibi kırmızı meyveler, yüksek oranda antioksidan özelliğine sahip. Bunları derli toplu olarak tükettiğimizde bedenimizde kansere karşı bir kalkan oluşur.

Üzüm

Üzümün ortamında fenolik bileşikler ve resveratrol bulunur. Bunlar da bedenimizde kanserli hücrelerin oluşmasını önlemekte çokça etkili oluyor. Genellikle kırmızı, kara üzümleri çekirdekleri ve kabuklarıyla beraber Yemeniz size daha sıhhatli bir hayat kılacaktır.

Brokoli, Karnabahar, Lahana

Bu sebzelerin tatlarını sevmiyor olabilirsiniz. Ama bundan sonra yemek amacıyla daha çok çaba sarf etmelisiniz. Çünkü bu sebzelerin ortamında çoğu anti-kanserojen madde bulunuyor. Lukorafaninin, diindolylmethane, beta karoten ve selenyum gibi isminin bizi korkuttuğu ama yararı saymakla bitmeyen bu maddeler, kansere yakalanma tehlikesini azaltmakta çok etkililer.

Keten Tohumu

İçerisindeki Omega-3 yağ asitleri, alfa-linolenik asit ve lifli bileşikler yardımıyla kanserin detaylı çeşitlerine karşı çok etkili bir kalkan.

Kırmızı Turp

Salatalara pek yakışan, faydalarını öğrenince kütür kütür yemek isteyeceğiniz çok güzel bir yiyecek turp. İçerisindeki anti-kanserojen maddelerin çoğunluğu ile kansere yakalanma tehlikesini azaltır. Genellikle meme ve akciğer kanserine karşı olumlu etkiler yansıtıyor.

Zerdeçal

Zerdeçal amacıyladeki kurkumin isimli madde yardımıyla antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik özellikler barındırıyor. Kısacası sizi, kanser de dâhil olmak üzere çoğu hastalıktan koruyor.

Işgın Otu

Işgın otunun kanserli hücrelerin gelişimini engellemesi ortamında tespit edilen parietin isimli madde yardımıyla oluyor. Kanserli hücreleri yok etme etkisine sahip olabiliyor.

Elma

İçerisindeki gıda lifi ve bolca C vitamini yardımıyla detaylı kanser çeşitlerine karşı vücudumuza kalkan oluyor. Gıda lifleri bizi kolon kanserinden korurken C vitaminiyle de kazandığı antioksidan özelliği akciğer ve mide kanserine karşı kalkan oluyor.

Ceviz

Kanser çeşitlerine karşı gerektiğince etkili olan cevizin ortamında Omega-3 yağ asitleri vardır. Kendisinde barındıdığı bu madde yardımıyla kansere karşı yalnızca bedenimizi güvenliğini sağlamakla kalmayıp, kanserli hücrelerin de gelişimini yavaşlatmak ve engellemek amacıyla elinden geleni yapıyor.