Kalistenik Antrenman (Vücut Ağırlığı Antrenmanı) Nasıl Yapılır?

Kalistenik egzersiz; spor salonu ya da ekipmana gereksinim duymadan beden ağırlığımızı direnç olarak kullandığımız antrenman sistemidir. Spor salonlarına erişimin sınırlı bulunduğu covid-19 günlerinde evde antrenman alternatifi yayınlayan kalistenik egzersiz tanınmışlığını arttırmış durumda. Bu tarz antrenmanlar evde bulunduğu gibi açık havada da yapılabiliyor. Bu yüzden vakit vakit “street workout” adı ile anıldığını da görebilirsiniz. Kalistenik egzersizler aynı anda aniden çok kas grubunuzu çalıştırarak daha çok efor sarf etmenize yardımcı olur.

Profesör Doktor Alex Hutchinson’ın “Bilimsel Egzersiz” kitabındaki incelemesine göre; 2005’te sporcu olmayan bir takım üstünde oluşturulan çalışmada, evde kendi beden ağırlığını kullanarak egzersiz yapan insanların yüzde %70’e yakını 2 yıl sonra hala programlarına devam ederken, spor salonlarına giden insanlarda bu miktar yalnızca yüzde %36 olarak saptanmıştır. Yani kalistenik egzersiz, yeni başlayanlar amacıyla spor salonlarındaki ekipmanlardan daha basit olması, kalabalık spor salonlarından kaçıp evde ya da tabiatta dilediğiniz vakitte dilediğiniz yerde antrenman yapma alternatifi vermesi ve bugünkü şartları nedeniyle her geride bıraktığımız gün daha da çok tercih edilir duruma gelmiştir.

Kalistenik egzersiz, yeni başlayanlar amacıyla yeni ideal olmanın yanısıra orta ve ileri seviye amacıyla de antrenman planlanabilir. Bunun yanısıra bedeni sıkılaştırması, yağ yakımı ve koordinasyonu arttırması gibi etkileriyle erkeklerin yanısıra bayanlara da hitap ediyor.

Kalistenik Çalışmaların Faydaları;

  • 1- Her yerde yapabilirsiniz.
  • 2- Gelişmiş koordinasyon sağlar.
  • 3- Kas tonusu gelişimi amacıyla harikadır.
  • Kas Tonusu: Kasın dinlenim durumundaki sertliği ve harekete hazır durumda bulunmasıdır. Sizin deyiminizle kası sıkmadan sert durumda bulunmasıdır.
  • 4- Yeni başlayanlar amacıyla harikadır ama ileri seviyeler amacıyla de idealdir.
  • 5- Birden çok kası aynı anda çalıştırması sebebiyle yağ ve kalori yakımı amacıyla idealdir.
  • 6- Yapacağınız egzersizler postürünüzün iyileşmesini sağlar.
  • 7- Vücudunuz yaptığınız egzersize uyum sağlamak hedefiyle esnekliğinizi arttıracaktır.
  • 8- Ağırlıklı çalışmaya göre sakatlanma ihtimaliniz daha düşüktür.
  • 9- Sınırsız derecede egzersiz çeşitliliğine sahip olursunuz.

Son olarak; unutmamalısınız ki kendi beden ağırlığınız ile egzersiz yapmak, tek rakibinizin kendiniz bulunduğu manasına gelir. Bu durumda kendinizle mücadele etme yeteneğinizi geliştirir. Daha kararlı bir kişilik oluşturmanıza yardımcı olur.