Kahvaltının Önemi Ve Yararları Nelerdir?

Her kültür, her ülke sabahları değişik kahvaltı seçeneklerine uyanıyor. Şeker ve yağın bir numaraları tüketim alternatiflerini oluşturduğu, portakal suyu ve tatlı mısır gevrekleri gibi opsiyonların kahvaltıda kötü seçimler bulunduğundan, sabah ilk olarak ne yenmesi lüzumluliğini kavramak baş karıştırıcı olabilir. Seçeneklerinizi tartmaktan vazgeçtiğinizde kahve dükkanında şekerli bir kruvasan tutmanızı engellemek amacıyla yazımızı okumaya devam edin…

Örneğin, hamur işleri ve şeker bakımından varlıklı kahvaltılar, fiziksel olarak çalışan şahıslar ideal olabilir, fakat günümüzün aktiflikten uzak büro çalışanı amacıyla bu tip bir kahvaltının yakılamayacak kadar aşırı yağ ve enerji sağlaması muhtemeldir.

İdeal bir kahvaltı, tam tahıllı karbonhidrat içermeli; bir protein kaynağı sunmalı ve de meyve ya da sebzeler ile desteklenmelidir. Bu kahvaltının yoğunluğu, yaş, cinsiyet ve etkinlik seviyelerine bağlı olmalıdır. Kahvaltının içeriğinden çok daha mühim olan, miktardır.

Kahvaltının Vücuttaki Etkileri

İnsan bedeni uyur iken bile çalışmaya devam eder. Fakat metabolizmanız biraz yavaşlar. Sabah uyandığınızda enerjinizi geri kazanmak istiyorsanız kesinlikle kahvaltı yapmalısınız. Aksi takdirde bütün gün,yorgunluk, ilgi dağınıklığı, baş ağrısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Genellikle kilo vermek isteyenler amacıyla kahvaltının önemi büyüktür. Sabah uyanınca oluşturulan sıhhatli bir kahvaltı metabolizmanızı hızlandırır. Eğer kahvaltı öğününü atlarsanız bir ileri öğününüzde yedikleriniz sizin amacıyla yararlı olmayacaktır.

Genellikle çocuklarda çok mühim olan kahvaltı, gelişim sürecinde olan çocuklar amacıyla yağ, karbonhidrat, protein ve vitaminlerin derli toplu olarak alınmasını sağlar. Sabahları kahvaltı yapılmadığında, çocuklarda öğrenmede, kas koordinasyonunda azalma görülür. Özetle kahvaltı, bedenin gün boyu çalışma “start”ını vermesinde lüzumlu olan enerji amacıyla lüzumludir.

Kahvaltının Faydaları

1.Kilo Verdirir!
Kilo vermeye kahvaltı ederek başlayın! Kahvaltı kan şekerini dengeliyor. Uzmanlar, sıhhatli bir kahvaltı ile güne başlayan bireylerin gün boyu aç olmama hissederek daha az gıda tüketeceklerini söylüyor. Fakat burada ilgi edilmesi gereken nokta, kahvaltıda yenilenlerin protein çoğunluklu olmasıdır. Sağlıksız gıdalerden meydana gelen bir kahvaltı ne yazık ki kilo vermenizde olumlu rol oynamayacaktır. Öte yandan, kahvaltı yapmayanların çok daha süratli kilo alabildiği de bilinmektedir. Bu amacıylale, kilo denetimi amacıyla kahvaltı şart…

2.Zihin Açar!
Güne kahvaltı ile başlandığında daha enerjik ve ilgili olunduğunu biliniyor. Genellikle okul çağındaki çocukların zihinsel konsantrasyonları daha yüksek olur ve ilgilerini daha iyi toplayabilirler. Bununla beraber metabolizmaları da daha iyi çalışır. Düzenli kahvaltı yapan çocukların kavrama ve sorun çözmede daha başarılı bulunduğu bilinmektedir. Günün ilk öğünün yetersiz ve düzensiz olması; çocuklarda motivasyon ve ilgi eksikliği, manaya güçlüğü hem de ilerleme geriliğine amacıyla olabilmektedir.

3.Verim Katar!
Sabahları oluşturulan sıhhatli bir kahvaltı yardımıyla hissedilen uyku durumu ve sersemliğin hem de başarının önündeki en büyük engellerden olan ilgi dağınıklığının önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Kahvaltıya vakit ayırarak hafızanızı güçlendireceğiniz gibi yaptığınız işlere ve becerilerinize de daha iyi odaklanabilirsiniz. Bu sayede sabah rutinlerinize daha başarılı ve verimli başlangıçlar yapabilir; pozitif enerji saçmaya sabahın erken saatlerinden başlayabilirsiniz!