Hafta Sonu Detoks Diyeti Nasıl Uygulanır?

Hafta sonunu yalnızca kendinize ayırmanız gerekiyor. Bu diyet esnasında evde rahat bir şekilde dinlenmeli ve uyumalısınız bu amaçla hafta sonu diyete gireceğiniz vakit konuk kabul etmeyin ya da dışarıya çıkmayın.

Hafta Sonu Detoks Diyeti

Cuma Günü: İşe gitmeden evvelce ya da iş yapmaya başlamadan evvelce çok hafif bir yemek yiyin.

Akşam Yemeği: İlk evvelce büyükçe bir tabak salata ya da büyük bir tabak sebze çorbası ile yalnızca 1 ya da 2 dilim kadar kepekli ekmek yiyin.

Bu gün yalnızca su ile bitkisel çaylar içmek zorundasınız. Toksinlerin bağırsaklarınızdan basit bir şekilde atılmasını sağlamak amacıyla sebze çorbanızın amacıylae keten tohumu da ekleyebilirsiniz.

Bugün erkenden uyumaya özen gösterin ve sabah en geç 7 ya da 8 gibi derhal kalkın.

Cumartesi Günü: Bugün ilk olarak derhal büyük bir bardak limonlu ve sıcak su amacıyla. Limonlu sıcak suyunuzu yavaş bir şekilde yudumlayarak amacıyla. Bu sayede bedeninizin asit dengesini ayarlayacak ve kendinizi rahatlatarak güne hazır bir duruma geleceksiniz.

Kahvaltı: Kahvaltı olarak 1 tabak meyve salatası ya da 1 ya da 2 bardak kadar taze sıkılmış sebze ya da meyve suyu amacıyla.

Eğer meyve salatasını tercih ettiyseniz üstüne ayçiçeği-kabak çekirdekleri, badem parçacıkları, ceviz parçaları da serpebilirsiniz.

Meyve ya da sebze suyundan istediğinizi seçebilirsiniz. İsterseniz değişik meyveleri ya da sebzeleri karıştırabilir ve değişik tatlar elde edebilirsiniz.

Kahvaltı ardından sakin bir yerde kalabalık, ses ve kirliliğin olmadığı bir parkta ya da bahçede en az 1 saatlik ve sakin bir yürüyüş yapın.

Öğle Yemeği: Büyükçe bir tabak kadar çiğ sebze salatası ya da büyük bir kase sebze çorbası amacıyla. Hem de yanısıra 1 tabak kadar haşlanmış esmer pirinçte yiyin.

Salata olarak istediğiniz sebzeyi tercih edebilirsiniz. Sebze salatanızın üstüne 1 kaşık kadar zeytin yağı gezdirmeyi unutmayın.

Pilavınızın üstüne dilerseniz 1 limon sıkıp keyfini değiştirebilirsiniz.

Yemek ardından tekrar dinlenmeniz şart. Eğer dilerseniz kitap okuyun ya da sevdiğiniz bir televizyon programını izleyin. Ya da evde egzersiz olarak hafif esneme hareketleri ile bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Ancak muhakkak bilgisayar ya da cep telefonu kullanmayın. Eğer dilerseniz öğle uykusunu da tercih edebilirsiniz. Eğer dilerseniz sabah yürüyüşü yerine öğle yürüyüşü yapabilirsiniz.

Bu sıralarda acıktığınızı hissederseniz yalnızca 1 ya da 2 adet meyve yiyin ya da 1 bardak taze sıkılmış olan meyve suyu amacıyla.

Ancak bu sıralarda yani diyet süresince elinizden geldiğince çok su içmelisiniz. Suyun yanısıra hafif bitkisel çaylar ile diyete destek olabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Akşam yemeğini erkenden yiyin yani akşam altı buçuk gibi yemek masasına oturmuş olun.

Akşam yemeği olarak büyükçe bir tabak çiğ sebze salatası ya da tekrar büyük bir kase sebze çorbası ya da büyük bir tabak kadar sebze yemeği yiyin.

Eğer sebze yemeğini tercih ettiyseniz her sebze yemeğini yiyemezsiniz. Bu yemeği kendiniz hazırlamalısınız. Bunun amacıyla belirlediğiniz sebzeleri büyük parçalar durumunda doğrayın ve yalnızca 1 kaşık kadar zeytinyağı ile bir tavada 3 ya da 4 dakika kadar çevirin. Sebzeler çok pişmemelidir. Yani sebzeler çiğ ve pişmiş arasında olmalıdır.

Bugün gece 11’den evvelce yatağa yatmış olmalısınız.

Pazar: Güne daha evvelce bulunduğu gibi limonlu ve sıcak bir bardak su ile başlayın.

Kahvaltı: 1 ya da 2 bardak meyve suyu amacıyla ya da 1 tabak meyve salatası yiyin. Eğer meyve suyu içecekseniz katiyen hazır meyve sularından içmeyin. Kendiniz sabah taze olarak sıkın. Meyve suyunu dilerseniz değişik meyveleri karışmak amacıyla de hazırlayabilirsiniz.

Dilediğiniz kadar bitkisel çay içebilirsiniz fakat gün süresince en az 3 litre su içmeniz gereklidir.

Öğle Yemeği: Büyük bir kase sebze çorbası ya da büyük bir tabak çiğ sebze salatası yiyin.
Yanında da 1 tabak kadar haşlanmış esmer pirinç yemelisiniz.

Öğleden sonra tekrar 1 saatlik sakin bir yürüyüşe çıkın. Yürüyüş ardından evde dinlenmeye çekilin iş yapmayın. Eğer acıktığınızı hissederseniz 1 ya da 2 adet meyve yiyebilirsiniz.

Akşam Yemeği: Büyükçe bir tabak sebze yemeği ya da büyük bir kase sebze çorbası amacıyla.