Gaz Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bunun yanısıra gaz sancısının karında şişlik, geğirme, karın ağrısı, midede doluluk hissi, karında ağrıya namacıyla olan kramplar, karın bölgesinde gerginlik gibi fazlası sendromu vardır. Sindirim sisteminde meydana gelen gaz şikayetini hafife almamak gerekir. Beslenme şekli, yutulan hava ile alakalı olabileceği gibi birtakım hastalıkların sendromu de olabilir. Gaz oluşumundan sonra şahıs istemsiz olarak gaz çıkarma arzusunda bulunacaktır. Çıkarılan gaz bize sindirim sistemimizle alakalı ipuçları verir. Bu konuyu gaz namacıyla oluşur, gaz oluşumu nasıl engellenir, gaz sancısı nasıl giderilir diyenler amacıyla ele aldık. Gaz sancısı bebeklerde ve yetişkinlerde değişik amaçlarle oluşabilir. Nedenlerini ve çözüm önerileri de değişiklik gösterebilir. Bu amaçla konuyu ayrı ayrı ele alabilmek daha yararlı olacaktır.

BEBEKLERDE GAZ SANCISI

Birçok bebek kuvvetli ya da hafif olarak gaz sancısı bozukluğuyla karşılaşır. Bu problem bebeğinize zarar vermemekle birlikte sınırlı vakit ile rahatsızlık verir. Bebeğiniz dünyaya geldiği vakit mide-bağırsak sistemi tam olarak gelişmemiş bir haldedır. Yetişkinlerde tespit edilen sindirime yarayan fazlası enzim, bu dönemde bebeklerde şimdilik tam manasıyla fonksiyon görmez. Bu da bebeğinizin gaz sancısı çekmesine yol açabilir.

Nedenleri :

Bebek emdikten sonra karın bölgesinde ağrıya amacıyla olan kramplar hissedebilir. Bebek yaşadığı bozukluğu ağlayarak belli eder. Bu halde bebeğin gaz sancısı dışındaki rastgele bir amacıyladen ötürü ağlamadığına emin olmanız gerekir. Genelde sancılar en çok açlıkla karıştırılır.Eğer bebek karnı doyduğunda susuyorsa ağlamanın sebebi açlık olabilir. Fakat bebek emmesine ve doymasına karşın susmuyorsa sebebi gaz sancısı olabilir. Bebeğin çok çok emmesi de gaz sancısını arttırabilir. Bu halde bebeğinizi 2-3 saat Aralıklarla emzirebilirsiniz. Bunun yanısıra bebeklerde gaz sancısının erken dönemde başlanan ek besinler, bebeklere şekerli su içirilmesi, çok erken yaşlarda nişastalı besinlere başlanması, bebeğe çok çok su içirilmesi ya da yeteri kadar su verilmemesi, bulunduğu ortamın aşırı sıcak ya da soğuk olması, uzun vakit aynı konumda yatırılıp hareket etmeyen bırakılması, bebeğe hareket yenekeğini sınırlandırıcı kıyafetler giydirilmesi, altının uzun vakit ıslak bırakılması, süt veren annenin gazlı besinler tüketmesi gibi fazlası sebebi vardır.

Bebeğiniz ayaklarını karnına çekerek ağlıyorsa, karnı şiş haldeysa gaz sancısı çekiyor olma olsılığı yüksektir. Kusma, kabızlık ya da sık kaka yapma gibi haller da bebeklerde gaz sancısının bulguları arasındadır.

Çözüm önerileri:

Bebek her istediğinde, kendisini güvende hissetmesi yönünden emzirilmelidir. Fakat bebek emdikten sonra kusuyor ve ağlıyorsa kucakta sakinleştirilmelidir. Kucakta hafif şekilde sallayarak, sırtını okşayarak bebeğin gazı çıkartılabilir. Bebeği karnının üstüne yatırmak ya da kucakta yüzü yere bakacak şekilde kol üstüne yatırmak da onu rahatlatabilir. Banyo ve ardından yapılacak masaj da bebeğinizi rahatlatabilir. Banyo esnasında ılık su içersinde iken karın masajı, ayakların sıcak tutulması ve karın üstüne yatırma gibi yöntemler de gaz sancısını gidermede gerektiğince etkilidir. Gaz giderme amacıyla sarfedilen ilaçlar fazlası vakit etkili olmayabilir. O amaçla çok oran ve sayıda ilaç kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Bunların yanısıra Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bebeklerde gaz sancısına net çözüm kürü tanımı de işinize yarayabilir. Saraçoğlu’nun tanımıne göre; kaynayan suya 1 çay kaşığı kimyon koyup karıştırın. Su bir taşım kaynadıktan sonra bir tülbent sayesinde karışımı süzün. Karışım ılıdıktan sonra amacıylae 2 çay kaşığı toz şeker ek edin ve iyice karıştırın. Bir çay kaşığı sayesinde yavaşça bebeğinize içirin.

ÇOCUKLARDA GAZ SANCISI

Gaz sancısı bebeklerde bulunduğu kadar ufak yaştaki çocuklarda da vakitgelen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş olan çocuğun bedeni fazlası vakit yeni bir besine karşı reaksiyon gösteriyor. Bu da çocuğun gaz bozukluğuyle karşılaşmasına amacıyla olabiliyor. Çocuğunuzun mide şikayetleri varsa, karın ağrısı yaşadığını söylüyor ve yemek yemeyi reddediyorsa gaz sancısı yaşıyor olabilir. Fakat yaşanan karın ağrısı birtakım hastalıkların sendromu de olabilmektedir.

Nedenleri:

Gaz sancısının en mühim amaçlarinden biri beslenme şeklidir. Yüksek yağlı ve lifli besinler çocukta gaz oluşumuna amacıyla olabilir. Bunun yanısıra gazlı içecekler de gaz sancısı şikayetinin amaçlari arasındadır. Küçük yaştaki çocukların enerjileri çok yüksek bulunduğu amacıyla sıksık hareket durumundadirler. Çoğu anne baba çocuğa ayaktayken yemek yedirmeyi bağımlılık durumuna getirmiştir. Fakat çocuk hareket durumundayken beslenirse normalinden daha çok hava yutar ve bu da gaz bozukluğune namacıyla olabilir.

Çözüm önerileri:

Çocuğunuzun yediği besinlere ilgi etmeniz bu bozukluğu çözmenize yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun gün içersinde yediği besinleri not ederek bilhassa hangi besinnın onda gaz oluşumuna amacıyla bulunduğunu anlayabilirsiniz. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız bir hekimden yardım alabilirsiniz. Çocuğunuza gazlı içecekler yerine su içirmeniz oluşacak gaz bozukluğuni engellemenize ve çocuğunuzun sindirim düzeneğinin daha derli toplu fonksiyonini gerçekleştirmesine imkan sağlar. Çocuğunuza yavaş yemek yemeyi ve yerken yiyecekleri çiğneyerek yutmayı öğretin. Sonuç olarak çocuk daha çok hava yutmaz ve meydana gelebilecek gaz bozukluğu de engellenmiş olur.

Eğer çocuğunuz gaz sancısı çekiyorsa onu sırtüstü düz bir zemine uzandırın. Daha sonra karın bölgesine hafifçe masaj yapın. Son olarak bacaklarını karnına doğru bastırarak yavaş hareketlerle yaptırdığınız egzersiz gaz bozukluğuni gidermeye yardımcı olacaktır.

Tüm bunları uygulamanıza karşın çocuğunuzun karın ağrısı geçmiyorsa bunun diğer bir sebebi olabilir. Böyle hallerde hekiminize danışmanız bozukluğunizu çözmenize yardımcı olacaktır.

YETİŞKİNLERDE GAZ SANCISI

Gaz sancısı yetişkinlerde de sık sık görülen problemlardan biridir. Karında şişlik, geğirme, karın ağrısı, midede doluluk hissi, karında ağrıya dönüşen keskin kramplar gaz sancısının başlıca bulgularıdir. Bağırsakta oluşturulan gazın sıkışması ve dışarı atılamaması neticesinde meydana gelen bozukluğun detaylı amaçlari vardır.

Nedenleri:

Karın ağrısı ve gaz sancısı bozukluğu yaşam sürdüren şahıs ilk olarak beslenmesine ilgi etmelidir. Probleme namacıyla olan besinnın ne bulunduğunu belirlemeli ve o besini gerektiğince az tüketmelidir. Birey alerjisi olan bir besinyı tükettiğinde de gaz bozukluğuyle karşılaşabilir. Hava yutma, çokca hareket etmeyen kalabilmek, yüksek lifli besinler tüketmek, vakityi işlemiş besinler tüketmek, bağırsaklardaki problemler, ayak ve karın bölgesinin soğuk alması, sigara ve alkol tüketimi, mideyi rahatlatıcı hafif yiyecekler yerine ağır bol yağlı kızartma türü yiyecekleri tercih etmek, gazlı ve şekerli glikoz seviyesi yüksek içecekler tüketmek, süt kullanımının gerekenden çok olması, baharat seviyesi yüksek yiyecekler tercih etmek ve yemek yerken lokmaları çiğnemeden yutmak gibi haller gaz sancısı yaşamamıza namacıyla olabilir.

Çözüm önerileri:

Yetişkinlerde gaz sancısı doğum sancısına benzer. Belirli Aralıklarla karın bölgesinde hissedilen ağrıyla kendini gösterir. Böyle hallerde sırtüstü uzanmak sancıyı hafifletir. Sırtüstü pozisyonda oluşturulan hafif egzersizler de gaz sancısından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Gaz sancısını gidermek amacıyla tüketilen besinlere de ilgi edilmesi gerekir. Bağırsak bakterilerinin sebep bulunduğu gaz bozukluğune karşı probiyotik besin takviyesi yapılması önerilmektedir. Bu besinleri marketlerden rahat rahat temin edebileceğiniz gibi, eczanelerden ya da internet sitelerinden bulabileceğiniz kapsül durumunda probiyotikler de vardır. Bunun yanısıra zencefil, nane, papatya, kakule, rezene ve anason gibi bitkiler de gaz sancısını gidermede gerektiğince etkilidir.