Elektronik sigara zararları, elektronik sigara zararlı mı?

Elektronik Sigara

Sigara içimi Amerika’da kalp ve damara bağlı ölümlerin sebebi olarak birinci sırada yer almaktadır. Bu amaçla halk sağlığı sorunu olarak sigara içimin bırakılmasına yönelik önlemler artmaktadır. Sigara içiminde azalma olmakla beraber bilhassa genç bireylerde elektronik sigara (e-sigara) içiminde ilgi çekici artış olmaktadır.
Elektronik sigaralar, kullanıcının cihaza bastırarak soluduğu bir buhar meydana getirmek amacıyla sık sık nikotin sahibi olan bir kokulu sıvıyı ısıtan, fakat yakmayan bir bataryadan oluşur.Bu amaçla, elektronik sigaralar tütünün yanmasına bağlı meydana gelen zararlı karbon monoksit ve başka kanserojenleri içermediği amacıyla tütün tüketimine göre güvenilir bir seçenek olarak tanıtılmıştır.

Elektronik Sigara sigarayı bırakmada etkili mi ?

Bu hususta az sayıda çalışma olmakla beraber son bir çalışmada tütün bırakma yöntemlerinden biri ile kıyaslandığında bir senenin sonucunda elektronik sigara kullananlarda, sigara bırakma seviyesi istatiksel olarak anlamlı olarak çok bulunduğu belirleme edilmiş. Fakat ilgi çekici bir biçimde, e-sigara grubunun % 80’i deneme sonucunda hala e-sigara kullanıyordu, halbuki nikotin yerine koyma grubunun yalnızca % 9’u hala yardım gerektiriyordu.
Bazı çalışmalarda ise tiryakiler e-sigara ile beraber tütün kullanıma devam etmişlerdir.

Elektronik Sigara zararlı mı?

Tütünün alışkanlık yapan maddesi olan nikotinin, kalp ve damar sistemine ve nörolojik gelişime olumsuz etkisi bulunduğu bilinmektedir.
Her ne kadar az sayıda yapılmış ve katılım adedi düşük olan çalışmalarla e-sigara ve tütün tüketimi kıyaslandığında, e-sigara tüketiminin kalp-damar sağlığına (kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, tansiyon yüksekliği,damarlarda pıhtı gelişimi gibi) daha az zararlı bulunduğu fikri desteklense de, bu çalışmaların uzun devre neticelerini bilmiyoruz.
E-sigaralar sık sık nikotin, çözücü olarak gliserol ve propilen glikol içermektedir. Bunun dışında e-sigaralarda daha az konstrasyonda ağır metaller, formaldehit, aseton, asetaldehit, akrolein gibi maddeler bulunduğu belirleme edilmişdir.Yapılmış bir HAYVAN çalışmasında, gliserol ve propilen glikol gibi çözücülerin solunması ile üst solunum yollarında ki dokunun tümör ilerlemeye eğilimli olan farkli bir dokuya dönüştüğü gözlenmiştir. Yine ağır metallerin (krom, nikel gibi) ve değişik aldehit bileşiklerin inflamasyon ve hasar ile kanserojenik etkisi bulunduğu bilinmektedir.
Son vakitlerde medya doğrulusunda, e-sigara tüketimine bağlı bulunduğu fikir edinilen ve mühim akciğer hastalığına namacıyla olan olay bildirimleri yayınlanmıştır. Her ne kadar bu olaylarda benzer haller e-sigara ürünü tüketimine bağlı gibi görünse de, solunum yolu hastalıklarına neyin namacıyla bulunduğunu saptamak amacıyla daha çok bilgiye gereksinim vardır.
Hastaların sıhhat çalışanları ile oluşturulan görüşmelerde son zamanlarada tetrahidrokanabinol (THC-eroinin psikoaktif maddesi) sahibi olan e-sigara mamüllerinin kullanıldığını kabul etmişlerdir. FDA aşağı yukarı olarak 80 numune alarak bu numuneleri nikotin, tetrahidrokanabinol (THC) ya da başka kimyasal maddeler içerip içermediklerini analiz etmektedirler.
Belirli mamüller ya da maddeler ile rapor edilen hastalıklar arasında bir temas olup olmadığını daha iyi kavramak amacıyla daha çok bilgiye gereksinim vardır. Bu yönde ki çalışmalar devam etmektedir. Endişe verici olan husus, bildirilen olayların yaş ortalaması 23 yaşmış.
Nasıl eski senelerde tütün endüstrisi tv ve duvar panolarında ki reklamlarla ve reklamlarda ünlü aktör ya da aktristleri kullanarak tütün kullanıcıların ilgiini çektiyse, şimdi de e. sigara ensdüstrisi doğrulusunda değişik biçim ve boyutlarda ve nane gibi değişik aroma sahibi olan cihazları pazara sürerek genç ve adelosan kişilerin maalesef ilgini çekmektedir.
Nörolojik gelişim yirmili yaşların ortalarına kadar devam ettiği amacıyla nikotinin bu yönde ki olumsuz etkisine maruz kalmamaları yönünden genç ve adelosan çağdaki erişkinlerin ve gebelerin muhakkak e-sigara kullanmamaları önerilmektedir.
Tüketiciler e-sigara içeriği ile alakalı detaylı bilgiye ulaşamadığı gibi, birtakım mamüllerde ”nikotin içermemekte” ibaresi bulunduğu, fakat nikotin ihtiva ettiği ya da içeriklerin hatalı konsantrasyonda belirtildiği gözlenmiştir. Bu amaçla tüketicilerin bilhassa market dışı satışlardan uzak durması gerektiği önerilmektedir.
Sonuç olarak ; bir ürünün güvenirliği ve faaliyeti katılımcı adedi yüksek, uzun devre neticeleri tanınan çok sayıda denetimli çalışmalarla belirleme edilmektedir. E-sigaraların tütün tüketiminin bırakılması amacıyla onaylanması gerekiyorsa daha çok ve uzun devre incelemelere gereksinim duyulmaktadır.