Diş eti iltihabı nedir? Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı, vakitgelen olarak bakteriyel kaynaklı bulaşmaların yol açtığı ağız ve diş sağlığına dair bir hastalıktır. Yetişkin bireylerde diş kayıbının başlıca amaçlarinden bir tanesi olan gingivitis, genelde ufak ebatlı iltihaplar şeklinde gelişir. Oluşum yerine göre şahsa rastgele bir rahatsızlık vermeyebileceği gibi birtakım hallerde ve bilhassa de büyük inflamasyonlar söz hususu bulunduğunda çiğneme, konuşma ve yemek yemede güçlük çekilmesine namacıyla olabilir. Basit bir hastalık olan diş eti iltihabı genelde dişlerin uzun vakit ve derli toplu fırçalanması ile diş ipi tüketimi neticesinde kısa bir vakit ortamında iyileşir. Ancak ağız bakımına özen gösterilmemesi halinde hastalık ilerleyerek ağızda değişik bölümlerde de iltihap oluşumuna namacıyla olabilir ve diş kayıbına kadar ilerleyebilir.

Diş eti iltihabı bulguları nelerdir?

Diş eti iltihabı hastalığı kolay düzeyde ise çoğu insan doğrulusunda fark edilemeyebilir. Bu amaçla rastgele bir bulgu olmasa da diş etlerinde iltihaplanma söz hususu olabilir. Ancak iltihabın ebatı arttıkça ya da bulunduğu yer sendromların hissedilmesine daha açık olan bir bölge ise gingivit kendini birtakım bulgulerle gösterir. En vakitgelen şekilde görülen diş eti iltihabı bulguları şunlardır:

 • Diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve şişlikler
 • Beyaz renkli iltihabi oluşumlar
 • Dişlerin fırçalanması ya da diş ipi tüketimi sırasında kanama
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerde gevşeklik (sallanma)
 • Konuşma ve çiğneme sırasında ağrı
 • Sıcak ve soğuk gıdalara karşı aşırı hassasiyet
 • Ağız kokusu

Diş eti iltihabı amaçlari nelerdir?

Diş etleri, dişlere dışarıdan bakıldığında gördüğünüz noktadan daha uzak bir kısımdan tutunur. Kalan kısım bir cep gibidir ve bu kısmın amacıylae yiyecek artıkları ve plaklar yerleşip kalabilir. Bu hal diş eti iltihaplarının en vakitgelen oluşum amaçlarinden bir tanesidir. İnce bir bakteri tabakası olan diş plakları, ağız bakımının yetersiz olmasına bağlı olarak vakitle sertleşip tartar adı verdiği diş taşlarına dönüşebilir. Tartarların da bu cep içerisine yerleşmesi diş eti iltihaplarının oluşumuna yol açar. Bu iki hal diş eti iltihaplarının en vakitgelen oluşum amaçlaridir ve denetim altına alınmadıkları takdirde diş etlerinin dişlerden ayrılmasına (diş eti çekilmesi) yol açabilir. Korunma tekniği ise günde en az 2 kez dişleri ve dili derli toplu ve etkili şekilde fırçalamak, her fırçalamadan sonra diş ipi kullanmaktır.

Bazı hallerde değişik amaçlare bağlı olarak da diş etlerinde iltihaplanma ortaya gelebilir. Bu amaçlarden birtakımları şunlardır:

 • Sigara ve tütün tüketimi
 • Diyabet (şeker) hastalığı
 • Bazı ilaçların tüketimi (kortikosteroidler, oral kontraseptifler, kemoterapi ilaçları, kalsiyum kanal blokerları vb.)
 • Kırık dolgular
 • Dişlerdeki yapısal bozukluklar
 • Gebelik
 • Kalıtsal faktörler

Diş eti iltihabı çeşitleri nelerdir?

Diş eti iltihabı asli olarak 2 değişik tür altında incelenir. Bunlardan ilki olan diş eti plağı ile indüklenen diş eti iltihabında plak oluşumu, sistemik faktörler, ilaç tüketimi ve yetersiz beslenme gibi amaçlare bağlı olarak ilerleyen gingivitlerin yer aldığı gruptur. Plaklara bağlı olarak oluşmayan gingival lezyonlar ise ikinci türü oluşturur. Bu iltihaplara genelde belirli bir bakteri, virüs ya da mantar türü amacıyla olur. Kalıtsal faktörler, alerjik reaksiyonlar, yara ve takma dişlere bağlı olarak ilerleyen ya da sebebi bilinmeyen diş eti iltihapları ise bu gruba giren başka olgu çeşitleridir. Hastalığın tedavisinin uygulanabilmesi amacıyla diş eti iltihabı oluşumuna namacıyla olan faktör, bundan dolayı hastalığın türü belirlenmelidir.

Diş eti iltihabı tespiti nasıl konulur?

Dişlerde hassasiyet, ağrı, şişlik ve iltihap gibi şikayetlerle diş doktorlarıne başvuran hastalarda diş eti iltihabı tespiti, genelde fiziki muayene neticesinde rahatlıkla koyulabilir. Fiziki muayenenin haricinde diş doktorları doğrulusunda daha eskiden geçirilen diş operasyonları, tıbbi işlemiş ve semptomlar değerlendirilir. Muayene sırasında diş ve diş etleri, ağız ve dil denetim edilir. Dişler arasında belirleme edilen oyuklar ve diş cepleri incelenir. Derin ceplerin görülmesi halinde kemik yapısının ve sağlığının gözden geçirilebilmesi amacıyla röntgen çekilmesi ve elde edilen görüntülerin değerlendirilmesi gerekebilir. Yapılan muayeneler neticesinde diş eti iltihabına namacıyla olabilecek rastgele bir somut namacıyla belirleme edilemeyebilir. Sebebi belirlenemeyen bu olgularda daha ayrıntılı tıbbi tetkikler gerekebilir. Ağız ve diş sağlığına dair problemlere bedenin değişik yerlerinde yer alan hastalıklar da namacıyla olabildiğinden lüzumlu gördüğünüznde hastalar değişik tıbbi birimlere konsültasyon yapılır.

Diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Birçok hastalıkta bulunduğu gibi diş eti iltihabında da hastalığın erken evrede tespit edilerek lüzumlu önlemlerin alınması, tedavi başarılı olmasını mühim ölçüde arttırır. Bu sayede daha ciddi diş eti hastalıklarının oluşumu ve diş kayıbı önlenebilir. İyi bir ağız bakım rutini benimsenerek buna uyum sağlandığında, doktorun önereceği tedavinin tam olarak başarıya ulaşması mümkündür. Profesyonel diş eti bakımı, hastalığının tedavisinin asli taşıdır. Diş doktorları doğrulusunda yapılan profesyonel diş hijyenikliği ve diş taşı temizleme işlemleri lüzumlu ise ilk olarak bunların uygulanması gerekir. Bu sayede dişlerdeki bütün plaklar, tartarlar ve başka bakteri ürünleri ortadan kaldırılır. Bazı özel aletler, lazer ya da ultrasonik cihazlar sayesinde yapılan bu işlemler iyileşmeyi hızlandırır ve hastalığın tekrardan oluşma olasılığını en aza indirir. Daha sonra lüzumlu ise diş restorasyonları uygulanmalıdır. Ağız ve diş yapısı ile uyumlu olmayan protezler, dişlerdeki yapısal bozukluklar ve diş hijyenikliğinin önünde engel teşkil edebilecek başka problemler bu şekilde ortadan kaldırılabilir.

Profesyonel bir temizlik ve bakımın sonrasında hastalara doktorlar doğrulusunda evde programları gereken tedavi planı anlatılmalıdır. Diş eti iltihabı nasıl geçer sorusunun en kolay yanıtı ağızda lüzumlu hijyenin sağlanmasıdır. Bütün sıhhatli bireylere önerildiği gibi diş eti iltihabı bozukluğu yaşam sürdüren şahıslara de günde 3 kez dişler ve dilin ideal teknikle fırçalanması, derli toplu diş ipi tüketimi önerilir. Özellikle hastalığın iyileşmesini hızlandıran ve ortaya getirdiği ağrı hissini azaltan antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların tüketimi da önerilmektedir. Diş eti iltihabı tuzlu su ile de natural şekilde tedavi edilebilmektedir ancak birtakım hallerde tuz ağızdaki yaralara zarar verebileceğinden bu hususta kesinlikle doktora danışılmalıdır. Bu şekilde diş doktorlarının önerileri tarafında belirleme edilen tedavi planının uygulanması ile hastalık en geç birkaç hafta ortamında kendi kendine iyileşecektir.

Eğer siz de diş eti iltihabı bozukluğu yaşıyor ve diş eti iltihabına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız ağız bakımınızı derli toplu olarak gerçeklştirmeyi ihmal etmemeli ve tedavi hedefiyle bir diş doktoruna başvurmalısınız. Tedavi sonrasında sağlığınıza kavuşmanızın sonrasında ağız bakımınızı tam olarak yapmaya özen göstererek tekrardan diş eti iltihabına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.