Covid-19’Un Evden Çalışma Üzerindeki Etkisi

Covid-19 Dünya çapında ki büro çalışanları korona virüs nedeniyle bundan sonra evden çalışmaya başlamışlardır. Birçok şirket tamamiyle değişik bir çalışma kültürüne dönüşmek mecburiyetinde kalmış olup verimliliği çoğaltmak amacıyla fazlası metotlar geliştirmişlerdir. Artık fazlası şirket tam vakitli uzaktan çalışma operasyonlarını en az Ocak 2021’e kadar uzatmış olup çalışanların uzun vadede evden çalışmaya etkili bir şekilde artırmayı planlamaktadırlar.
Bu kritik zamanda, iş liderleri, kuruluşlarının yeni çalışma ortamlarında emniyet tehlikesini nasıl yönettikleri, yeni siyaset ve teknolojilerden nasıl yararlandıkları ve çalışanlarını nasıl güçlendirdikleri konusu ile alakalı net beklentiler saptama konusu ile alakalı yüksek bir sorumluluğa sahiptir. Güvenlikle alakalı mesajların bir kuruluşun en tepesinden gelmesi başlangıçtan itibaren ayarlanması önemlidir.

Evden Verimli Çalışma Süreci

Şirketiniz evden çalışmayı uzun vadeli ya da kalıcı bir hal haluna getirmeye karar verdiyse, geçişi problemsiz duruma getirmek amacıyla uygulanabilecek birkaç geçerli yöntemler alttaki gibidir.
1. Uygun etkileşim araçlarını kullanın.

İşletme çalışanlarının işlerine bağlı kalmasını ve gerçek vakitli olarak detaylı projeler ile alakalı bilgi edinmesini sağlayacak online araçları ve yazılımları verimli şekilde kullanmaları gerekmektedir.

2. Etkili video konferansı.

Video toplantılarınızı sınırlamaya çalışın ve her toplantının, davetiye ile alakalı herkesle paylaşılan tanımlanmış bir hedefi ve gündemi olmasından emin olun.

3. Özel bir çalışma kısmı oluşturun.

Çalışmalarınızı evinizin köşesinde ayırdığınız alanda yapmaya özen gösterin. Bu sizin disiplininizi ve veriminizi artıracaktır.

6. Zaman planlamasını iyi yapın.

Tam vakitli bir Blogcu olan Lucy Reyes, “işiniz amacıyla bir plan yapın ve zamanınızı akıllıca kullanın. Evden çalışmak sizi çok daha üretken duruma getirebilir ve evde daha çok şey yapmanıza izin verebilir.” demiştir.

Covid-19’un Evden Çalışma Üzerindeki EtkisiCovid-19’un Evden Çalışma Üzerindeki Etkisi

Covid-19 salgını Mart ayında dünya çapında sınırlamalar getirdiğinde, fazlası şirket mecburi uzaktan çalışmanın kısa vadeli olacağını ve işçilerin bir ay sonra geri döneceğini düşünmüştü. Bununla birlikte, evden çalışmak, fazlası büro çalışanı amacıyla uzun bir yol kat etti ve görünürde net bir son yoktu. Bu amaçla, Yöneticiler de dahil olmak üzere her türlü çalışanın nasıl çalıştığı konusu ile alakalı köklü bir değişim olmuştur. Çalışanlar kendi alanlarında çalışma alanları meydana getirmek mecburiyetinde kalmışlardır.

Artıları

Daha çok uygulama esnekliği: Evden çalışmanın en büyük avantajlarından biri, uygulamanızı büro uygulamaına uyacak şekilde ayarlamak yerine, uygulamanızı sizin amacıyla çalışan bir uygulama haluna getirmesidir. Uzaktan çalışmayla, iş yükünüze, toplantılarınıza ve tıbbi randevular ya da çocuk bakımı gibi iş dışı yükümlülüklerinize en ideal şekilde günlük rutininize göre yapılandırabilirsiniz.
İşe gidip gelme yok: Dünya çapında, 2018’de işe gidip gelmek amacıyla 225 saat harcadığı amacıyla, işe gidip gelme kaybının evden çalışmanın büyük bir faydası bulunduğu açıktır. İşe gidip gelmenin ortadan kaldırılması da stresi azaltabilir ve gaz ya da toplu taşıma araçlarından tasarruf edebilmeyi sağlar.
Artan verimlilik: Evden çalışmak, kısmen kendi uygulamalarını oluşturma ve ilgi dağınıklıklarını azaltma yeteneği nedeniyle fazlası çalışan amacıyla verimliliği artırır. Evden çalışmak, çalışanların gereksinim duydukları molaları almasına izin verir, bu da stresi azaltır ve tükenmişlik belirtisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Eksileri

İzolasyon: her gün evde olmanın en büyük dezavantajlarından biri izolasyon ve yalnızlık duygularıdır. Birçok işçi bir büroda çalışmanın sosyal tarafından beğeni aldı, bu amaçla tam vakitli bağımsız çalışmaya ani bir geçiş zor bir ayarlama olabilir. Sidekick Digital Media amacıyla özel markalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Burke,” işe gidip gelme ya da yüz yüze etkileşimin olmaması, sosyalleşme ve genel sevinç üstünde olumsuz bir tesire sahip “söylemiştir.
Ev büro maliyetleri: fazlası büro çalışanı, pandemiden evvelce evlerinde belirlenmiş bir çalışma kısmına sahip değildi, bu yüzden fazlası çalışan, işlerini evden etkili bir şekilde gerçekleştirme amacıyla masa, sandalye, daha süratli Wi-Fi ya da bilgisayar ekipmanı satın alabilmek mecburiyetinde kalmışlardır.
Kötü iş-yaşam dengesi: yaşadığınız yerde çalışırken, işiniz ile şahsi yaşamınız arasında bir çizgi çizmek zor olabilir. Birçok uzak çalışan, firmanın çalışma saatlerini saptamak amacıyla kendi rutininde mücadele veriyor.