Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz

Çoğu bebek banyo gerçeklştirmeyi sever. Banyo keyfi onlar içersinde resmen bir spa keyfi edasında rahatlatıcıdır, güzel kokuların ve baloncukların tadını çıkartırlar. Çoğu vakit büyüdüklerinde bile banyo gerçekleştirme onlar amacıyla en çok tercih edilen bir tesirnlik olmaya devam eder, zira ufak bir çocuk amacıyla su sıçratmaktan, suyla oynamaktan ve küvete su dökmekten daha enteresan bir uğraş yoktur. Ancak bunun yanısıra bu banyo sevgisi her çocuk amacıyla aynı olmayabilir ve büyüdükçe banyo gerçeklştirmeyi sevmeyebilirler.

Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz?Peki ya çocuğunuz büyüdükçe banyo gerçekleştirmekten nefret etmeye başlarsa (ya da ilk etapta hiç sevmemişse)? Ne gerçekleştirme lazım olur. Banyo gerçekleştirme isteğe bağlı, keyfi bir haldir değildir ve yapılması kuraldır! Bu arada, çocuğun isteksizliği evde büyük problemlere namacıyla olabilir, uyku vakitı rutinini bozabilir ve lüzumsuz ağlama krizlerine sebep olabilir. Her gece banyo esnasında yarı çıplak, hiddet nöbeti geçiren, yürümeye yeni başlayan çocukla mücadele etmek anne-babaler içersinde bunaltıcı bir haldir. Bu yazıda banyo gerçeklştirmeyi, çocuğun dört gözle beklediği pozitif bir tesirnlikye dönüştürmek amacıyla ipuçları bulunmaktadır.

Neden Bazı Çocuklar Banyodan Nefret Ederler?

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğu olanlar bu ufak insanların gizemlerle dolu bulunduğunu bilirler ve bu muazzam bir hal değildir. Örneğin fazlası anne-baba bebeklerinin namacıyla brokoli yemekten nefret ettiğini, şekerleme gerçekleştirme istemediğini ya da turuncu rengi sevmedikleri merak ederler. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun sevdiği, hoşlanmadığı, tercih ettiği ve hoşlanmadığı şeylerin çoklığı dünyaya benzersiz (ve gelişmemiş) bakış açısının bir neticesi olarak gelişir. Banyo süreyi da bu tecrübeler ve bakış yönünden değişik bir hal değildir.

Bununla birlikte, çocukların banyo gerçekleştirme istememelerinin üç süregelen sebebi vardır. Bu amaçlar şu şekildedir:

  • Daha evvelce küvette ya da banyo da olumsuz bir tecrübe yaşamış olabilirler. Bu, suyun biraz çok sıcak ya da çok soğuk olması, gözlerine biraz şampuan gelmesi ile yanması kadar kolay amaçlar olabilir. Ve bu tecrübeler maalesef kötü bir gözlem bırakmak amacıyla çok vakit gerektirmezler.
  • Büyüdükçe ve daha bağımsız duruma geldikçe, dönme, dans etme, boyama, köpekle saklambaç oynama ve bina blok kuleleri gibi mühim yürümeye başlayan çocuk tesirnliklerinden kesintiye uğramak istemezle. Onlar amacıyla yıkanmak amacıyla ara vermek, onların bu oyunlarından kopmak manasına gelir ve yıkanmak istemezler, şiddetle ret ederler.
  • Bebekler amacıyla bilinmeyenden korkmak gayet natural bir davranıştır ve bu duygu birtakım çocuklarda çok üst sevilerde yaşanabilir. Su üstünde ttesirk gerçekleştirme ve tecrübe gerçekleştirme heyecan verici olabilir. Ancak suyun nasıl çalıştığını tam olarak anlamayan bebek amacıyla bu korkutucu olabilir. Örneğin suyun namacıyla ıslak bulunduğu, nereden geldiği, giderden nereye gittiği gibi konular korkutucu olabilir. Ve bütün bu gizem bir su korkusuna da dönüşebilir ve onunla alakalı herhangi bir şey gerçekleştirme istemeyebilirler.

 

Çocuğun Banyo Korkusu Neden Önemsenmelidir?

Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz?Yeni yürümeye başlayan çocuğun mutfak eşyaları olmadan spagetti yediğini, solucanlar amacıyla toprağı kazdığını ve sanatsal ifade adına bütün vücudunu parmakla boyadığına rastlamayan yoktur. Kabul edilmesi lazım olur ki; ufak çocukların yeni yaşam maceraları içersinde tertemiz kalmalarını sağlamak amacıyla banyo yapmaları kuraldır ve bu anne-babalerin görevidir. Her ne kadar sırf fiziksel gereksinimi daha mühim olsa da, çocuğun ruhsal rahatlığı da en az fiziksel gereksinimleri kadar mühimdir ve bunu sağlamak anne-babalerin görevidir. Bazı çocuklar kendi kendine vakit içersinde herhangi korkuların üstesinden gelir. Ancak birtakımları büyüdükçe eski fobilerini devam ettirirler ve bir yetişkinin rehberliği olmadan endişelerinin üstesinden gelemezler.

Çocuğunuzun Su Korkusunu Aşmak İçin Püf Noktalar

İlk etapta iki yaşındaki çocuğun banyo gerçekleştirmeta ki isteksizliği görmezden gelinebilirken beş ya da altı yaşına geldiklerinde ikna etmek o kadar kolay olmayacaktır. Çocuğa, banyo yapmanın mühim olmadığını nazikçe ve tutarlı bir şekilde göstermek mühimdir. İşte çocuğa su korkusunu aşmak ve banyoyu sevdirmek amacıyla birtakım püf noktalar:

Ağırdan Almak

Çok dolu bir küvet çocuğu korkutabilir. Hazırlanmış küvetteki su miktarı ufak bir çocuk amacıyla çok çoktur ve girmek amacıyla atacakları ismimda caydırıcı bir tesir yaratabilir. Banyodan evvelce küveti doldurmak yerine, çocuğun boş bir küvete girmesine izin verilmelidir. Suyu açarken onlardan yardım etmeleri istenmeli ve hazır bulunduğunda suyu kapatmalarına izin verilmelidir. İlk başta yalnızca çok az su isteyebilirler, ama bunu problem yapmamak lazım olur. Çünkü büyük ihtimalle her seferinde küvete biraz daha dolmasına izin vereceklerdir.

Banyoyu Eğlenceli Hale Getirmek

Çocuktaki ister korku ister eski ilgisizlik olsun, çoklıkla herhangi bir amaçla banyodan nefret eden çocuklar amacıyla işe yaramaktadır. Banyo gerçeklştirmeyi eğlenceli duruma getirirken yeni bir oyuncak koymak, bir şişe balon ya da tesirnlik (küvet boya kalemleriyle çizim gibi) gerçekleştirme isteksiz bulunduğu halu, eğlenceli bir duruma getirilebilir. Onlara bu yeni ürünün yalnızca banyo amacıyla bulunduğu ve böylelikle onlarla oynak istediklerinde küvete girmeleri gerektiği söylenmelidir.

Farklı Bir Ortam Yaratmak

Küvete yeni bir oyuncak ya da ürün koymak çocuğu banyo yapmaya ikna etmiyorsa, daha büyük bir ismim atılması gerekebilir. Örneğin küvete girerken daha olumlu bir temas meydana getirmek amacıyla bütün banyo ortamı değiştirilebilir. Karanlıktan korkmayan çocuklar ışıkları söndürmeyi ve küvete karanlıkta parlayan bir banyo bombası atmayı sevebilirler. Bluetooth hoparlörlerde dinlendirici spa müziği çalabilir, nefis kokulu bir mum yakabilir ya da hem de taşınabilir bir tepsi üstünde onlara ufak bir atıştırmalık verilebilir. Çocuğun mayo giymesine izin verilebilir, banyo yapar iken onlara bir kitap okunabilir ya da kısa bir video izletilebilir.

Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz?Bu yaklaşım, süratli bir şekilde kontrolden çıkma potansiyeline sahiptir! Sınırlar belirlediğinden emin olunmalıdır. Bu yaklaşım çocuk banyoya alışana kadar birkaç defa yapılıp e sonrasında aşamalı olarak kaldırmaya başlanmalıdır. Amaç, çocuğun banyoların o kadar da kötü olmadığını anlamasına yardımcı olmak, alışmasını sağlamaktır.

Küveti Boşaltmak

En az sekiz yaşına kadar fazlası çocuk, tek başına duş alacak alamaz. Ancak yürümeye başladığı dönemden itibaren bağımsız olarak bir şeyleri gerçekleştirme isterler. Geliştirdiği yeteneklere göre yavaş yavaş banyoyu kendilerinin yapmalarına izin verilebilir. Tabii anne-babain yakından denetlemesi ve güvenliğini sağlaması şartı ile. Kendileri duş alacak heyecanı ile banyo gerçeklştirmeyi sevebilirler ve bunu heyecan verici bir tesirnlik olarak görebilirler.

Bir Ödül Sistemi Oluşturmak

Kişiler yaradılış gereği, neticesinda bir teşvik olan işleri yapmaya daha hevesli olurlar. Bu hal, bilhassa uzun süreli bir emek verildikten sonra ulaşılmak dilenen mükafatı aldıklarında daha da pekişen bir hal olur.  Örneğin çocuğun çok istediği bir oyuncağı alabilmek amacıyla, her problemsiz olarak banyoya girdiğinde kumbaraya atılacak bir paranın onu o oyuncağa kavuşturacağı şeklinde bir ödüllendirme sistemi kurulabilir. Çabalarının görsel bir temsilini meydana getirdiği vakit ve yol süresince övüldüğünü gördüğü prosese çocuğun ilerlemesini ve motivasyonu sağlamak daha kolay olacaktır.