Çocuklarda Ateşlenme: Çocuklarda Ateş Düşürme Yolları

Doğal bir beden reaksiyonsi olan ve en sık çocukluk döneminde meydana gelen ateşlenme, saatinde tedbir alınmazsa çoğu hastalığa sebep olabiliyor. Çocuklarda ateşlenme, bağışıklık düzeneğinin mikroplara karşı verilen mücadeleyi gösterir ve çok yüksek ateş bedene zarar vermeye başlar. Çocuklarda ateş düşürme yolları bilindiğinde aileler doğru araya girmekler yapabilmekte ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir bilmektedirler.

Çocuklarda ateşlenme olduğunda ailelerin telaşlanmadan, doğru adımları izleyerek ateşin düşmesini sağlayabilirler. Çocuklarda ateşlenme namacıylaleri nelerdir, ateşlenmeye nasıl araya girmek edilmelidir, çocuklarda beden sıcaklığı ne kadar olması lüzumludir ve hangi teknikler uygulanmalıdır sorularına yazımızda yanıtlar verdik.

Yeni doğan bebeğin ateşini düşürme yollarını anlattığımı bebeklerde ateş konumuza da bir göz atabilirsiniz. Artı bebek uyku düzeni vermek isterseniz, bebeklerde uyku eğitimi isimli yazımıza bakmanızda yarar vardır.

Çocuklarda Ateşlenme Sebepleri Nelerdir?

Çocuğunuzun bedeninde bir iltihaplanma söz hususuysa, bilmediğiniz Romatizmal bir rahatsızlığı varsa vakit vakit ateşlenme görülebilir. Nadir görülen ateşlenme ufak araya girmeklerde geçerken, bir hastalığın sendromu olan ateş uzun vakit inmeyebilir. Çocuklarda ateşlenme yaşandığında diğer bir bedensal reaksiyon olup olmadığını iyi gözlemlemek lazım olur. Her vakit gittiğiniz ve basit ulaşabildiğiniz bir çocuk hekiminun olması mühimdir. Doktorunuzla etkileşim durumunda olup doğru tedavi aşamlarını yapmanız lazım olur.

Çocuklarda ateşlenme namacıylaleri genelde gribal enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Nezle ve grip mikropları bedene girdiğinde, çocuğunuzun bağışıklık sistemi döneme girer ve beden sıcaklığını yükselterek mikropları yok etmeye çalışır. Bu yüzden hekimler, çocuklarda ateş olduğunda derhal araya girmek edilmemesini git gide yükseldiğinde ateşin düşürülmeye çalışılmasını önermektedir.

Bazı aşılar ardından çocuklarda ateş görülmektedir, bunun sebebi aşının içersindeki virüse karşı bedenin harp açmasıdır. Bu prosedür esnasında ateş çıkarak antikorların meydana gelmesine yardımcı olur. Vücut aşıyla bedene giren virüse bağışıklık kazandığı vakit bundan sonra o hastalık bedeni tutsak alamaz. Çocuklarda ateşlenme sebebi olan aşı vakitları ardındanki 1 hafta ağrı, şişme gibi etkiler de görülebilir.

Çocuklarda ateşlenme birkaç günden çok sürdüyse, ciddi hastalıkların sendromu olabilmektedir. Gereken tetkikler gerçekleştirdikten sonra ateşin gerçek sebebi bulunur. Kanda tespit edilen mikroplar, lenfoma gibi bağışıklık sistemi sorunları, lösemi gibi kan hastalıkları ateşlenme yapabilmektedir. Bu yüzden ateşlenmeyle baş gösteren değişik beden reaksiyonlerini iyi gözlemlemek lazım olur.

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır?

Yetişkin insanların beden sıcaklığıyla çocukların beden sıcaklığında biraz değişiklikler vardır. Normal bir insan bedeninde 37 derece sıcaklık bulunuyor fakat bebeklerde beden sıcaklığı 38 dereceye kadar çıkabilmektedir. 5 yaşından büyük çocuklarda 37-37,5 derece sıcaklık sınır kabul edilmektedir. Çocuklarda ateşlenme olduğunu doğru ölçen bir ateş ölçerle anlayabilirsiniz, kızılötesi türündeki ölçüm cihazlarının en net belirlenmesi yaptığı bilinmektedir.

Çocuklarda ateş kaç olmalı sorusuna eksperler, yaş aralığına göre yanıt vermektedir. Çocuğunuzun ateşini makattan ve kulaktan ölçtüğünüzde 38 derece ve üstü bir ısı görürseniz yüksek ateş söz hususudur. Koltuk altından ve ağızdan ölçümlerde 37,5 üstü ısı yüksek ateş olarak tariflenir ve tedbir alınması lazım olur. 0-6 aylık bebeklerin ateşi 38 derece üstündeyse, 2 ve 11 yaş arası çocuklarınızın ateşi 38,5 derecenin üstündeyse, iştahsızlık ve ağız içersinde kuruluk varsa vakit kaybetmeden doktora gitmek lazım olur. Çocuklarda ateşlenme saatinde düşürülmezse havale geçirme durumu söz hususu olacak ve felce kadar giden büyük sıhhat sorunları meydana çıkacaktır.

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?

Çocuklarda ateşlenme olduğunda hekiminuzun talimatlarını tek tek yerine getirmelisiniz. İlaç, şurup ya da fitil tedavisi yapmanızın yanısıra çocuğunuza ılık duş aldırarak ateş düşürme prosedürleri uygulayabilirsiniz. Çocuklarınızın üzerine ince giysiler giydirerek ateşin düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Titremenin ateşten kaynaklandığını bilmeli çocuğunuzun üşüdüğünü düşünerek üzerine örtmemelisiniz.

Çocuklarda ateş, şayet bir enfeksiyondan kaynaklıysa bir gün en çok 2 gün içersinde düşecektir. Lakin 3 günden çok vakitn ateşlenme tehlikeli olarak dşayetlendirilir, derinlemesine bir tetkik gerektirir. Çocuklarda ateşlenme yaptığınız bütün ateş düşürücü araya girmeklere karşın düşmüyorsa kesinlikle eksper bir doktora gitmeniz şarttır. Hekim sizi lüzumlu bölümlere yönlendirir ve ateşin asıl sebebi bulunur.

Çocuklarda Ateşi, Düşürmek Için Ne Yapmalı?

Çocuklarda beden sıcaklığı 37,5 üzerine çıktığında ateşlenme aşlıyor demektir. 37,7-38,5 derece beden sıcaklığı orta derecede ateş olarak adlandırılırken, 38,5 üstü beden sıcaklığı derhal araya girmek edilmesi gereken yüksek ateşi gösterir. Çocukların yaşına göre evde birtakım ateş düşürücü teknikler kullanabilirsiniz.

Çocuklarda ateşlenme 0-12 yaş arası çocuklarda sık görülen, bağışıklık düzeneğinin geliştiğini gösteren bir haldur. Ateşlenme esnasında çocuklarda iştah azalması, halsizlik görülebilir, bu halde bedeni kendi durumunda bırakmak doğru olacaktır. İdrara yapmama, ağızda kuruluk görüldüğünde beden susuz kalmış olabilir, sıvı takviyesi gerçekleştirme doğru olacaktır.

Çocukların ateşini düşürmenin bir yolu terletmektir. Bazı eksperler terletmenin ateş düşürücü bir teknik olsa da birtakım tehlikeleri olduğunu söylüyor. Terletme hedefiyle çocuğu sıkı sıkı giydirmek, terleme gerçekleşmezse çocuğun ateşinin daha da çıkmasına namacıyla olacaktır. Bu yüzden bütün diğer tekniklerden netice alınmazsa terletme yolunu denemelisiniz. Çocuklarda ateş kısa vakitde düşerse bünyesini güçlendirecek vitaminlerle beslenmesi yararlı olacaktır.

Çocuklarda ateşlenme görüldüğünde ılık bir duş aldırmak doğru bir harekettir. Küvete ılık su doldurarak çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içersinde tutabilirsiniz ya da ılık bezi çocuğunuzun bedeninuzda bekletebilirsiniz. Kasıklar, koltuk altı ve bacak arkalarına koyulan ılık bez, ateşin düşmesine yardımcı olur, sirkeli su bedenin sıcaklığını çok acele düşürdüğü amacıyla hekimler doğrulusunda tavsiye edilmez. Çocuğunuzun üstü açık olmalı ve hekimin önerdiği ateş düşürücü ilaç kullanılmalı. İlaç içirildikten sonra 4 saat beklenmeli, saat ilk haftalarında ateş ölçülerek hal takip edilmelidir.

Çocuklarda Yüksek Ateş Ve Havale

Havale geçirme çoğu yaşta meydana çıkabilir fakat çocukluk döneminde çok sık görülmektedir. Doğumdan yetişkinliğe kadar beyin, süratli bir şekilde gelişmektedir ve fonksiyonu her geride bıraktığımız gün artmaktadır. Bebeklikten ergenlik çağına kadarki vakit diliminde havale geçirme sıkça yaşanabilir. Doğru ve saatinde araya girmekyle havale denetim altına alınabilir, tehlikeler ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda ateşlenme olduğunda çocuğunuzdaki fizyolojik hareketlere ilgi etmeniz lazım olur. Sürekli ağlama durumu varsa, çocuğunuzda normal olmayan beden hareketleri varsa( tekme atıyor gibi), ağız etrafında morluk görülüyorsa havale geçirme mümkünlülüğü göz önünde bulundurmanız lazım olur. Çocuğunuzun solunumu izlemeli ve ağzını açarak daha basit soluk almasını sağlamalısınız.

Çocuğunuz havale esnasında sıksık kusabilir, bu tür bir halde ağzı açılmalı ve sağ tarafa doğru yatırılmalıdır. Çocuğu ateşi en kısa vakitte düşürülmeli ve ilk araya girmekler gerçekleştirdikten sonra çocuk doktora götürülmelidir. Belirli Aralıklarda yineleyen havalelerde hekimler birtakım fitil ve ilaç uygulamasını doğru bulabilir, sara nöbetleri amacıyla sarfedilen bu ilaçların çok ufak yaştaki çocuklara verilmemesi lazım olur.

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Çocuklarda ateşlenme durumunda çoğu anne babaların nasıl davranacaklarını iyi bilmeleri lazım olur ve ilk araya girmekyi yapmaları mühimdir. Ateşlenme esnasında titreme görülebilir, titremeyi geçirmek amacıyla üste kat kat örtülerin örtülmesi oluşturulan en büyük yanlıştır. Çocukların üstü açık olmalı, üstünde ince bir giysi bulunmalıdır.

Ateşi olan çocuğun olduğu oda sıcaklığı ılık yani 20-25 derece arasında olması lüzumludir. Ateşin düşmesi amacıyla çocuğunuzun bedenine ılık bez koymanız, çocuğunuza ılık bir duş yaptırmanız doğru hareketlerdir. Çocukların ateşi en çok 48 saat içersinde normale döner. Çocuklarda düşmeyen ateş söz hususuysa, ateşin sebebi tetkiklı, altında yatan değişik hastalıklar bulunmalıdır. Tıpkı ağrı gibi ateş de bedenin bizi uyarma sistemidir, bu alarmı iyi gözlemlemek lazım olur.

Parasatemol sahibi olan fitil ve şuruplar, 12 yaşına kadar olan ateşlenmelerde olumlu neticeler verir. İlacı kullandıktan sonra ateş yavaşça düşmekte, ilaç kullanımından 4-5 saat sonra ateş normal seviyeye gelmektedir. Çocuklarda ateşlenme esnasında beden çok su kaybetmektedir, bu yüzden çocuğunuza su içirmeniz bedenin mikroplarla daha rahat harpmasına yardımcı olacaktır.

Paranox ateş düşürücü fitil yazımızda size yararlı gelebilir. Okumanızı öneririm.

Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarınızın ateşi çıktığında ilk yapmanız gereken çocuğunuz beden sıcaklığını azaltacak kıyafetler giydirmenizdir. Vücudun hava almasını gerçekleştiren kumaşlardan oluşturulan kıyafetler, bol su içmek ve titremenin ateşten kaynaklı olduğunu bilmek lazım olur. Çocuklarda ateşlenme olduğunda, çocuğunuzu derhal banyoya götürün ve ılık bir duş aldırın. Çocuğunuzun ağlaması ve ılık duşa reaksiyon vermesi normaldir zira ateşlenen beden, kendine ilişki eden her şeye reaksiyon verecektir.

Çocuğun ateşi nasıl düşürülür diyorsanız, doktora danışarak birtakım ateş düşürücüler kullanabilirsiniz. Ateş dürücü fitiller kullandığınızda çocuğunuzda uyku durumu gözlenebilir, endişelenmeyin. Çocuğunuzun olduğu odayı biraz havalandırmanız, çocuğun burnu tıkalıysa tuzlu suyla burun amacıylai temizlemeniz, rahat soluk almasını sağlamanız yararlı olur. Çocuklarda ateşlenme 3 günden çok vakitrse hastaneye gitmeli, ateş dışındaki belirtileri doktorla paylaşmalısınız.

Ateş düşüren bitkiler kullanırken kesinlikle doktora danışmalısınız zira birtakım bitkiseller gelişmekte olan çocuk bünyesine zarar verebilmektedir. Ihlamur, mikroplarla baş etmeyi gerçekleştiren mühim bir antibakteriyeldir, ateş hallerinde naneyle beraber karıştırılarak içilebilir. Bir kupa bardağına sıcak su koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane ekleyip 10-15 dakika bekletmelisiniz. Ardından ılık şekilde yudum yudum içmelisiniz. Ateşlenme hallerinde ebegümeci çayı ateşin düşmesine yardım eder. Sıcak suyun amacıylae göz kararı ebegümeci koyulur ve demlenmeye bırakılır. Günde en çok 2 bardak olarak tüketilir.

Çocuklarda ateşlenme olması, gelişmekte olan bağışıklık düzeneğinin iyi çalıştığını gösterir fakat çocuğunuz sık sık ateşleniyorsa, ateşlendiğinde vakitlarda beden sıcaklığı normale dönmüyorsa e yakın hastaneye başvurmak lazım olur. Ateşlenmenin denetim altına alınamaması havale gibi ciddi hallere namacıyla olabileceği gibi var olan bir hastalığın habercisi olabilir. Çocuğunuza sıhhatli bir yaşam dileriz.