Çabuk Acıkmayı Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

Acıkma vakitlerinde değişiklikler hem metabolizma hızına hem de bireylerin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. Bilhassa şahıs sıhhatli olan besinlerle sıhhatli ara öğünlerde desteklenmez ise  kişide  kilo alma hali da hızlanır.

Bu yüzden de yenecek olan besinlerin mutlak suretle tok tutma özelliklerinin çok yüksek olması bireyin hem sağlığını hem de kilosunu koruması yönünden çok önemlidir.

Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Yulaf: Yulaf özellikle lif yönünden son derece varlıklı bir besindir. Örnek vermek lazım olur ise 3 yemek kaşığı kadar yulaf bir dilim kadar ekmek ile nerdeyse eş değerdir. Yulaf yalnızca besleyici değildir aynı vakitte da yendikten sonra midede şişen bir besindir. İşte bu özelliği yardımıyla az oran bile yense şahıslarda aç olmama derhal hissi yaratır. Lifli yapısından ötürü yulafın sindirilmesi vakit alır ve bu halde uzun bir vakit vakitsince aç olmama hissi verip şahıs de acele bir şekilde acıkmayı da önler. Yulaf özellikle yoğurt ya da süt ile beraber yenir ise lezzeti de artacaktır.

Yumurta: Yumurta gerektiğince varlıklı bir protein kaynağıdır ve özellikle sabah kahvaltıları amacıyla en ideal olan besinlerden biridir. Sadece 1 adet yumurta dahi yense bu şahısde aç olmama hissi oluşması amacıyla yeterlidir.

Peynir: Peynirin ham maddesi süttür ve peynirde aynı süt gibi varlıklı bir protein kaynağına sahiptir. Peynir yemek kaydı ile ve daha uzun bir vakit vakitsince tok kalmak istiyorsanız o vakit olası olduğunca az yağlı bir peynir cinsini seçin. Unutmayın peynirin yağ seviyesi arttıkça tok tutma seviyesi da azalacaktır.

Yoğurt: Yoğurtta peynir ile aynı özelliklere sahiptir fakat yoğurt kullanımında özellikle yağsız olan yoğurtlar seçilmelidir. Yoğurtun uzunca bir vakit vakitsince tok tutma özelliğinin yanı sıra iştahı kesme gibi de bir özelliğe sahiptir.

Badem: Badem yağ yönünden çok varlıklı olan bir kuruyemiştir. Bu yüzden de bademin az oranda yenmesi önemlidir. Badem çok yüksek oranda protein içermekte ve yapısal olarak da bolca lif içermektedir. Bu yüzden de badem şahsa uzunca bir vakit vakitsince aç olmama tesiri verir. Bademin çiğnenmesinin gerektiğince zor olduğundan ötürü bademin yemesi de uzun vakitr ve badem bireyin açlık hissini de rahatlıkla bastırır. Bu yüzden bademin özellikle ara öğünlerde yenmesi çok daha önemlidir. Badem istenirse hem tek başına hem de süt ya da yoğurt ya da meyve gibi seçenek besinler ile beraber de yenebilir.

Kırmızı Et Grubu: Genellikle kırmızı et ürünleri protein bakımından gerektiğince varlıklı olan besinlerdir. Protein bildiğiniz üzere yapısal olarak da daha uzun bir vakit vakitsince bireyi tok tutar. Bu yüzden yumurta ile peynir de aynı özelliklere sahip olan besinler arasındadır. Hem de kırmızı et ürünleri çok daha çok bir şekilde yağ yakımı bakımından uyarıcı bir etkide bulunmaktadır. Kırmızı et kullanımında özellikle yağsız olan etlerin tercih edilmesi çok daha sıhhatli olacaktır.