Bölgesel Yağlanmaya Aman Dikkat!

Bölgesel Yağlanmaya Aman Dikkat!

En sık oluşturulan estetik operasyonları arasında yer alan liposuction ile alakalı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Eksperi Op. Dr. Selçuk Yüce husus ile alakalı bilgilendirdi.

Liposuction ile yağ aldırma prosedüri, özel kanüller yardımıyla deri altında birikmiş olan yağ dokunun olumsuz tazyik uygulanarak bedenden çıkarılması prosedürdir. Vücudun nerede ise her bölgesinde belirleme edilen yağ dokular bu metot yardımıyla alınabilmektedir.

Vücudumuzun yağ deposu olan yağ hücreleri deri altında birikmiştir. Kilo aldıkça yağ hücre adedi artmasa da yağ hücre arasında belirleme edilen yağ deposu artmaktadır. Liposuction yardımıyla bedende belirleme edilen yağ hücre adedi ve içindeki yağ deposu azaltılarak incelme sağlamak mümkündür. Liposuction, lipoplasty, liposhaping, bodyshaping, liposculpturing gibi muhtelif isimlerle adlandırılmaktadır. Genel anlamda hepsi aynı tedavi prensibine dayanır. Liposuction prosedürinde gaye pürüz bırakmadan gayelanan bölümde incelme sağlamaktır.

Liposuction ameliyatında ayna karşısında hasta ile beraber rahatsız bulunduğu tüm mekanları işaretliyorum. Daha sonra hastamızı işaretlenen bölge genişliği ve adedina bakılırsa lokal, sedasyon ya da genel anestezi altında yağlarını almaktayız. Liposuction ameliyatı kuru ve kaygan olarak iki durumda uygulanmaktadır. Islak teknikte uygulanacak bölgeye evvelce hazırlanmış özel tümesen solüsyon diye tanımladığımız bir sıvıyı enjekte ederek prosedüre devam ediyoruz. Bu sayede bölümdeki kan damarları, kollejen lifler gibi amacımızın dışında olan dokulara zarar vermemiş ve kanama riskin ive ödem ve morluğu en az düzeye indirmiş oluyoruz. Kuru teknikteyse uygulanacak bölgeye sıvı vermeden direkt bölümdeki yağlar alınmaktadır. Bu tekniği gerektiğince dar alanda yağ alma halinde uygulamaktayım. Sıklıkla ıslak tekniği programlamayı tercih etmekte ve daha sağlıklı bulunduğunu düşünmekteyim.

Liposuction yani yağ aldırma operasyonu ile istediğimiz kadar yağ alabilmekteyiz. Burada alıncak miktar hastanın bazal kütle indeksi, laboratuvar kan tetkiki sonuçlarına nazaran belirlenmektedir. 5 litreye kadar alınan yağ aldırma normal sınır olarak, 5 litreden sonra alınan yağ ise daha riskli yağ alma seviyesi olarak belirleme edilir. Ancak burada kişinin fizik muayenesi gerektiğince önemlidir. 10-12 litreye kadar yağ alınmış pek çok hastam bulunuyor ve düzgüsel hayatına gerektiğince çabuk dönmekteler. Operasyon sanıldığı kadar ağrılı bir prosedür değildir. Islak teknik ile vermiş bulunduğumu sıvı aynı vakitte ağrı kesici özelliği olması nedeniyle 6-8 saat bölümde lokal ağrı azca olmaktadır. Aynı vakitte damardan ya da ağızdan verdiği ağrı kesiciler ile ağrı bozukluğu çözülmektedir. Ameliyat ardından 1 gece yatış ideal görmekteyim. Çünkü kısa sürede bedenden ciddi miktarda yağ ile beraber bir miktar kan ve sıvı kayıbı da oluyor. Dolayısıyla ilk gece elektrolit sıvı takibi kan takibi gerçekleştirme çok önemlidir.

Hastamıza operasyondan çıkınca özel bir korse giydirmeyi ideal görüyorum. Korse yardımıyla hem morluk azalmakta, aynı vakitte cilt sıkılaşması daha iyi olmaktadır. Ameliyat ardından kısa devre en sık komplikasyon morarma ve seyrek liposuction oluşturulan bölümde kanama olmasıdır. Bunun haricinde hastaların korktuğu komplikasyon ise yağ ile beraber kan kayıbı ve sıvı yitirilmesine bağlı elektrolit dengesi bozulması ve yaşamsal bilgiler olmasıdır. İyi bir takiple beraber basit önlenebilir bir şey olan elektrolit ve kan takip edeni öneme alınmazsa bu durumda ciddi problemler görülebilir ki tahmin edilenin aksine yağ embolisi değil bu yüzden hastalar sorun yaşamaktadır.

Yağ embolisi ise on binde bir sık sık görülen, çok seyrek olan bir komplikasyondur. Yağ alınan bölümdeki yağ parçalarının kan içerisine saklanıp oradan akciğerlere kadar ulaşıp soluk alamamaya yol açan benzer klinik bilgilera giden bir durumdur. Sanılanın aksine oldukca seyrek olup erken tanı ile önlenebilen bir durumdur.

Yağ aldırma operasyonu yaşamış hasta aynı gün ayağa kalkıp 1 gün ardından taburcu olmaktadır. Bir hafta sonra korse ile toplumsal yaşantısına dönerler. İlk yedi gün sürekli, ileri iki hafta Aralıklı korse tüketimi ideal olmaktadır. Liposuction ile yöresel incelme sağlarsınız ama tartıda kilo kayıbı derhal olmaz kilogram kayıbını 2-3. Ayda ama fark edersiniz ama incelmeyi derhal görürsünüz.