Bebek Bakımından Dikkat Etmeniz Gerekenler?

İlk doğumunu yapacak olan anneler amacıyla bebek bakımı konusu ile ilgili bilmesi gereken çok şey vardır. Bebek bakımında ilgi etmeniz gerekenler? Olarak kendinize bir sıralama oluşturabilirsiniz. Doğum ardındanki ilk haftalar anne amacıyla zor olan olacaktır. Neler uygulanacağı bilindiğinde hem anne hem de bebek amacıyla rahat bir devre geçirilmeye başlanabilecektir. Yeni doğan bir bebek amacıyla bulunulan ortamın oda ısısına ilgi edilmelidir. Doğumdan sonra sık sık emzirme yapılarak bebeğin beslenmesi sağlanmalıdır. Bütün gıda anne sütünden alınacağı amacıyla emzirmek önemlidir. Bebeklerde hıçkırma varsa kısa vakitli emzirme yapılarak hıçkırma refleksinin yavaş yavaş kaybolması sağlanabilir. Hıçkırma bir reflekstir.

Evde Bebek Bakımı

Evde bebek bakımı yaparken, emzirme düzeni, alt değiştirme, idrar ve dışkı takibi, göbek bakımı, yatma pozisyonu gibi bütün işlemlerin ismim ismim ve denetimli bir şekilde yapılması gerekir. ilk başlarda emzirme düzensiz olabilir ve bebek istediğinde derhal emzirilmelidir. Anne her iki göğsü eşit olarak vermeli ve sütünün derli toplu gelmesini sağlamalıdır. İlk aylarda bebekler günde ortalama 10 defa emzirilmelidir. Anne sütünde bütün gıdalar bulunduğu amacıyla ek olarak su vermeye gereksinim yoktur. İlk altı ay derli toplu emzirilmeli, 6 aydan sonra yavaş yavaş ek gıdalere başlanabilir.

Alt Değiştirme

Bebeklerin sıhhatli büyümeleri amacıyla altlarının sık değiştirilmesi önemlidir. Bebek uyandığında ve beslenme evvel altının denetim edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Altı temiz olmadığında huzursuz olacak ve beslenme derhal rahatsız olacaktır. Bebekler beslenirken, bağırsakları harekete geçeceği amacıyla beslenme ardından da altını değiştirmelisiniz. Bebeğin altının temiz olabilmesi amacıyla, ıslak pamuk ya da silme bezleri ile temizleyebilirsiniz. Kirli alt uzun vakit değiştirilmediğinde pişik oluşumuna amacıyla olacaktır. Pişik hallerinde da bebekler amacıyla özel pişik kremi kullanmalısınız.

Bebeklerin Banyo Yaptırılması

Bebekler doğduktan kısa vakit sonra göbekleri kuruyacak ve düşecektir. Göbek düşmeden banyo yaptırılmamalıdır. İlk banyosunu göbek düştükten bir gün sonra yaptırarak bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Göbek düşmeden temizleme gerçekleştirme amacıyla yumuşak sabunlu bezle silme yapılabilir ve ardından durulayabilirsiniz. Gün aşırı yapılacak olan banyolar bebeklere iyi gelecektir. Günlük bakımlarında, ağız, çene, genital bölgeler sabunsuz ıslak bezle sık sık silinmelidir. Bebek bedeninde açık yara varsa ya d bir ameliyat geçirmiş ise kaynatılmış ve ılıtılmış su kullanmanız tavsiye edilir. Bunun amacıyla hekiminiz size tavsiyelerde bulunacaktır. Su sıcaklığını tartmak amacıyla kolun iç alanı suya daldırılır ve sıcaklık hali test edilir. Sabun kalıntısı tahriş yapabileceği amacıyla cildin durulanması önemlidir.

Cilt Bakımının Yapılması

Bebek ciltleri çok hassastır. Banyo ardından, cilt yağları ya da kremlerinin her defasında sürülmemesi gerekir. Çünkü sürülen krem ve yağlar cildin terlemesini önleyebilir ve ciltte küçük sivilcelerin meydana gelmesine amacıyla olabilir. Ciltte kuruma görülürse, özel nemlendirici losyonlar günde 1 – 2 defa sürülebilir. Bebek cildinin kuru bulunduğu görülürse sık banyo yaptırılmamalıdır. Cilt bakımı ile beraber tırnak bakımı da önemlidir. Bebek uzamış tırnakları ile gözüne zarar verebilir ve çizilmelere amacıyla olabilir. Bunun amacıyla bebek tırnak makası ile derli toplu olarak kesilmelidir.

Yatış Şekli

Bebeklerin rahat yapabilmesi amacıyla uyuturken yatma pozisyonunu iyi ayarlamalısınız. Bebekler sırtüstü yattıklarında daha rahat ederler. Bebekler amacıyla sırtüstü yatış pozisyonu en güvenilir yatma biçimi olarak bilinir. Uyanık iken kollarının kuvvetlenmesi amacıyla yüzükoyun yatırmanız tavsiye edilir. Bebekler yatarken yorganını göğüs hizasına kadar örtün ve başının açık kalmasını sağlayın. Bebek yatağında yumuşak oyuncaklar olmamasına ilgi etmelisiniz. Hem de bebeğin üşüyebileceğini düşünerek çok ısıtmamalısınız.