Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Mevcut olan fazlası natural cilt bakımı bileşeni arasında, çok azı azelaik asit (AA) içermektedir. Oysa azelaik asit çok detaylı cilt eksikliklerini gidermeye yardımcı olabilir. Salisilik asit (SA) sivilceleri ya da düzensiz cilt tonunu gidermeye yardımcı olan yararlı asitler amacıyladedir. SA ve azelaik asit, her ikisinin de cilt kırılmaları önlemeye yardımcı olmaları da dâhil olmak üzere birtakım ortak yönlere sahiptir, fakat azelaik asit, hiperpigmentasyon, rosacea ve cildin iltihaplanmasına bağlı diğer problemleri azaltmak amacıyla daha kuvvetli bir yapıya sahiptir. Bu yazıda azelaik asidin ne bulunduğu ve yararları üstüne bulgular bulunmaktadır.

Azelaik Asit Nedir?

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?Azelaik asit, dikarboksilik asit adı verdiği natural olarak meydana gelen bir asittir. Cilde, tonu ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olması ve bilhassa akne ve rosacea’yı tedavi etme yeteneği amacıylaiyle uygulanır. Bu asit, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunur, ilaveten bir laboratuarda mayadan da oluşturulabilir. Laboratuvar mühendisliği ürünü AA, cilt bakım mamüllerinde en sık belirleme edilen türdür. Yapılan incelemelere göre bu asit güneş hasarı, kızarıklık ve şişlik azaltmada, antimikrobiyal, antienflamatuar, serbest radikal-temizleme ve peeling tesiri bulunduğu belirleme edilmiştir.
Akne ve iltihaplanmaya amacıyla olabilecek bakterilerin varlığını azaltarak ve cildin üst katmanlarında yumrular, kızarıklık ve düzensiz cilt tonu gibi problemlere katkıda belirleme edilen sitokinlerin salınmasını engellemektedir. Hem de, cilt çatlaklarını sınırlamaya yardımcı olabilecek keratin üretimini de azaltabilir.

Azelaik Asidin Sıhhat Yararları

İşte azelaik asidin cilt sağlığına fazlası yarar sağlamaktadır. Bu avantajlar şu şekildedir:

Akneyi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

AA sahibi olan mamüller, gözenekleri tıkayan bakterileri (Proprionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis gibi) öldürmek ve iltihabı azaltmak da dahil olmak üzere detaylı şekillerde cilt eksikliklerini azaltmaya yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar tesiri, lekeleri daha az görünür, kırmızı ve ağrılı duruma getirmeye yardımcı olabileceğinden, derin, kistik akne ya da çok sayıda kırmızı yumru ile uğraşan insanlar amacıyla iyi bir alternatif durumuna getirir. Bazı insanlar ilaveten sivilce izlerini ve izlerini önlemeye ve soldurmaya yardımcı olmak amacıyla azelaik asit kullanır. Yeterli ispat olmaması ile beraber lekeleri iyileştirme, cilt tonunu eşitlemede hücre yenilenmesini artırdığı ve iyileşmesine süratlendirdiği düşünülmektedir.

Cilt Tonu İyileştirmeye ve Kırmızılığı Azaltmaya Yardımcı Olur

AA, hiperpigmentasyon (enflamatuar tip dahil), rosacea ve düzensiz cilt tonunun tedavisine natural olarak yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir. Doğal bir k periodtolitik ve komedolitik olarak kabul edilir, yani cilt hücrelerinin normal büyümesini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı vakitte, iltihabı azaltabilen bir serbest radikal temizleyicidir. Bir itibariyle Rosacea amacıyla natural tedavi, bu tür inflamasyon ve kızarıklık yol görünür kan damarları gibi bu durumun azalma yatan amaçlari, yardımcı olarak çalışır. Hem de cilt rengini açmak, yara izlerini azaltmak ve diğer renk değişimlerini tersine çevirmek amacıyla de kullanılır. Cildin nazikçe pul pul dökülmesine yardımcı olarak daha eşit bir cilt tonuna yol açabilir ve araştırmalar, melanin sentezini azaltarak yara izlerinin ve koyu lekelerin gelişimini önlemeye yardımcı olma ihtimalini göstermektedir.

Eksfoliye Edici Etkilere Sahiptir

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? Topikal olarak yapılan diğer asitler gibi, bu asit de hücre yenilenmesini iyileştirmeye ve cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan peeling tesirine sahiptir. AA kullanımı, cildin yüzeyinin düzgünlüğünü ve pürüzsüzlüğünü artırırken, büyük gözeneklerin görünümünü ve darbeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşlanma Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Azelaik asit, reaktif oksijen türlerinin temizlenmesine yardımcı olabileceğinden, görünür cilt eksikliklerinin solmasına yardımcı olabilir. Enflamasyonu azaltarak, kahverengi lekeleri ve koyu lekeleri azaltarak ve cilt tonunuzu dengeleyerek cildinizin daha genç ve genel olarak daha sıhhatli görünmesini sağlayabilir.

Azalaik Asit Nasıl Kullanılır?

AA hem reçeteli hem de reçetesiz formlarda mevcuttur. ABD‘de ilk olarak 2003 senesinde Besin ve İlaç Dairesi doğrulusunda reçete olarak onaylanmıştır. Azelaik asit cilde jel, köpük ve krem şeklinde sürülebilir. Reçetesiz satılan mamüller reçetelere göre çok daha ucuz olma eğilimindeyken, aynı vakitte daha az konsantredir ve çalışması daha uzun sürebilir. En tanınmış reçeteli azelaik asit mamüllerinden ikisi, çoklıkla rosacea’yı tedavi etmek amacıyla sarfedilen Azelex ve Finacea’dır. Reçeteli mamüller yüzde 15 ile yüzde 20 arasında AA konsantrasyonlarına sahiptir.
Bazı tezgah üstü mamüller, yüzde 10 ya da daha az konsantrasyonlar gibi daha zayıf güçlerde mevcuttur, fakat şunları bulmak daha zor olabilir. Orta ya da hafif akneyi tedavi etmek isteniyorsa ve fiyat bir faktörse, şunlar iyi bir alternatif olabilir. Cilt amacıyla azelaik asit kullanmak amacıyla şu birtakım tavsiyeler:
• Cilt ılık su ve nazik bir temizleyici ile temizlendikten sonra, sonrasında hafifçe dokunarak kurulanır. Uygulamadan evvelce büzücü maddeler ya da kuvvetli temizlik gereçleri ya da eksfolyantlar kullanmaktan kaçınılmalıdır, zira bu da tahrişi artırabilir.
• Temiz, büyülenen bölgeye az miktarda ilaç uygulanmalı ve sonrasında cildin kuruması beklenmelidir.
• Ürün uygulandıktan sonra cilt yıkanmamalıdır, cilt doğrulusunda emildikten sonra losyon ya da makyaj uygulanabilir.
• Kullanılan ürüne bağlı olarak, bu rutini günde iki kez tekrarlaması gerekebilir Dermatoloğun talimatları izlenmeli ya da günde iki kez uygulamaya geçmeden evvelce tesiri izlenmelidir.
• Günde iki kez kullanıyorsa, sabah ve akşam her gün aşağı yukarı aynı saatlerde uygulanması daha etkilidir.
AA sahibi olan mamüllerin tesiri görmek biraz vakit alabilirken bu süre, genelde en az birkaç hafta (dört ila altı) ve birtakım durumlarda birkaç ay (birtakım şahıslar amacıyla üç aya kadar) kadar olabilir. Bu amaçla, birtakım şahıslar neticeleri hızlandırmak amacıyla aynı anda diğer mamülleri kullanır.
Azalaik Asidin Riskler ve Yan Etkiler
Diğer kuvvetli cilt bakım mamülleri gibi, azelaik asit, bilhassa titiz cilde sahip şahıslarda ya da reçeteli, yüksek konsantrasyonlu mamülleri sık kullananlar arasında yan etkilere amacıyla olabilir. Olası yan etkiler şunları içerebilir:
• Cilt yanması
• Kuruluk
• Cilt temizleme
• Kızarıklık ve tahriş
• Döküntü
Cilt UV ışığına daha duyarlı duruma getirebileceğinden, dışarı çıkıldığında AA mamüllerinin üstüne güneş kremi sürmek yan tesirin sınırlanmasına yardımcı olabilir. Hem de, daha az kullanarak başlamalı ve sonrasında yavaş yavaş günde iki kez uygulamaya kadar başlanmalıdır. Hamile kadınların fazlası halde AA kullanması güvenilir kabul edilir, fakat hamileyken rastgele bir yeni tedaviye başlamadan evvelce doktorla görüşülmesi her vakit akıllıca olacaktır.

Azelaik Asit ve Diğer Akne Tedavileri

Azelaik asidin, bilhassa alfa hidroksi asit, glikolik asit ve salisilik asit gibi tahrişe amacıyla olabilecek diğer tedavilere kıyasla oran olarak hafif ve yumUşak bulunduğu düşünülmektedir. Benzoil peroksit ve salisilik asit gibi sivilceyi tedavi etmeye yönelik mamüller de dahil olmak üzere genelde diğer mamüllerle beraber kullanılabilir. Akne ve çok düzensiz bir cilt tonu gibi aniden çok cilt sorunuyla uğraşıyorsanız, akne tedavilerinin bir kombinasyonunu yapmak en etkili olabilir. Azelaik asit ile salisilik asit arasındaki fark birtakım peeling tesiri olmasına karşın AA, salisilik asit ya da glikolik asit kadar kuvvetli bir eksfoliant değildir.
Hem de tesirini göstermesi biraz daha uzun sürebilir. Genel olarak, SA kullanımından daha süratli neticeler ve birtakım hallerde cildin dokusunda daha büyük ilerlemeler bulunduğunu fark edilebilir, fakat AA, rosacea ve hiperpigmentasyona yatkın ciltler amacıyla en iyi genel mamüllerden biri olarak kabul edilir. Diğer bir potansiyel fark, değişik reçetelerin ve mamüllerin maliyeti olabilir. (AA reçeteleri, bilhassa sigortanız karşılamıyorsa, biraz daha pahalı olabilir.) Çok çok alternatif olmasından, cilt tarzına en ideal ürünün hangisi olmasından emin olunmadığında bir dermatologla bahsetmek en iyisidir.
Sonuç olarak azelaik asit, antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antioksidan tesiri olan bir cilt bakımı bileşenidir. Azelaik asidin cilt amacıyla avantajları, bakterilerle savaşma, cildi soyma, melanin sentezini azaltma ve hücre yenilenmesini artırma kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Azelaik asit kullanımları arasında kızarıklık, rosacea, akne, kahverengi lekeler, hiperpigmentasyon ve yara izlerinin tedavisi yer alır. Jeller ve kremler dahil reçeteli ve reçetesiz satılan mamüllerde mevcuttur. Belirtiler orta ya da kuvvetli ise daha yüksek dozlar daha iyi netice verebilir, bu amaçla tavsiyeleri amacıyla bir dermatologla konuşulması en sıhhatlisıdır.

Avokado Yağının Besin Değeri, Kullanımı Ve Yararları  adlı yazımızı okumak için tıklayın.