Akdeniz Diyeti ile 2 Haftada 8 Kilo Verin!

Akdeniz Diyeti 1960’lı yıllardan bu yana dünyada “Med Diet” olarak da tanınan Akdeniz diyeti, Türkiye, Yunanistan, İspanya, İtalya gibi Akdeniz ülkesi insanlarının beslenme modeli ele alınarak oluşturulmuş bir beslenme biçimidir. Akdeniz beslenme biçimiyle beslenen insanların Amerika kıtasında yaşam sürdüren insanlara göre sıhhat tarafından daha az problemlerle denk geldiği oluşturulan incelemeler neticesinde görüşmüştür.

Sağlıklı bir beslenme biçimi olan Akdeniz diyetinin kilo vermeye de yardımcı bulunduğu çoğu incelemede kanıtlanmıştır. Hem bizim damak zevkimize makul bulunduğundan, hem de sürdürülebilir bir diyet bulunduğundan ötürü kilo sorunu yaşam sürdürenler bu beslenme modeli ile makul kilosuna basitlikle haftalar ortamında ulaşabilir. Gelin bu beslenme biçimine daha yakından bakalım.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, başka diyet programlarına göre daha elastik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla hem daha lezzetli, hem de kendinizi diyet yapıyormuş gibi hissetmeden uygulayabileceğiniz bir beslenme uygulamasıdır. Esnek yapısından ötürü, uygulayan şahıslara öğün saatine ve sayısına rastgele bir mecburilik getirmez. Gıdalarin çeşidini ilgili belirlediğiniz prosese göre dilediğiniz öğünü dilediğiniz saatte tüketebilirsiniz. Akdeniz diyetinin başlıca besinlerı, kırmızı et, deniz ürünleri, kümes ürünleri, tahıllar, yemişler ve işlenmemiş her türlü besindir.

Akdeniz Beslenme Tipi

Bu beslenme tarzına tercih ettiğinizde en mühim nokta belirlediğiniz besinlardir. Bu beslenme uygulamanını uygularken rahat rahat tüketebileceğiniz ve uzak durmanız gereken besinlar sizler amacıyla gruplara ayırdık.

Mutlaka Tüketmeniz Gereken Gıdalar: Bütün sebze ve meyveler, kuru baklagiller, kuru yemişler, patates, ekmek, deniz ürünleri ve balık, zeytinyağı ve taze otlar.

Sınırlı Tüketmeniz Gereken Gıdalar: Tavuk, yoğurt, peynir ve yumurta.

Ara Sıra Tüketmeniz Gereken Gıdalar: Kırmızı Et

Kesinlikle Uzak Durulması Gereken Gıdalar: Şekerli ve tatlandırıcılı bütün içecekler, işlenmiş et ve et ürünleri, abur cubur, fastfood ürünler, bütün rafine tahıllar ve yağlar.

Akdeniz Ülkelerinin Mutfaklarına Göz Atmakta Fayda Var
Başta da bildirdiğimiz gibi bu beslenme uygulaması Akdeniz’e kıyısı ulan ülkelerin beslenme biçimi ele alarak şekillendirilmiştir. Mesela diyet uygulamanında tespit edilen balık ve deniz ürünleri amacıyla somon, ton balığı ve sardalye balığı ortamında tespit edilen omega-3 yağları bedenimiz amacıyla gerektiğince mühimdir. Aynı vakitte yeşil yapraklı sebzeler K vitamini tarafından varlıklıdır ve kemik sağlığı amacıyla de mühim rol oynar. Akdeniz diyetinin olmazsa olmazı olan zeytinyağı ise hem kolesterolü düşürür hem de antioksidandır.

Tercih Edilmesi Gereken Gıda Grupları ve Yiyecekler

 • Deniz Ürünleri: Ton balığı, orkinos, karides, midye, istiridye, somon, sardalye ve alabalık.
 • Kümes Hayvanları: Bıldırcın, hindi, tavuk ve yumurtalar.
 • Sebzeler: Brokoli, Brüksel lahanası, kıvırcık lahana, karnabahar, havuç, domates, soğan, salatalık, patlıcan ve enginar.
 • Meyveler: Portakal, şeftali, muz, çilek, hurma, elma ve armut.
 • Kök Bitkiler: Yerelması, şalgam, tatlı patates ve patates.
 • Kuruyemişler: Yer fıstığı, Antep fıstığı, kaju, fındık, ceviz ve badem.
 • Kuru Baklagiller: Mercimek, fasulye, nohut ve barbunya.
 • Yağlar: Avokado ve zeytinyağı.

İçecekler

Akdeniz diyetinin yapı taşlarından biri sudur. Vücut ağırlığınıza bağlı olarak bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Günde 2 şişe mineral suyu ya da soda tüketmek tavsiye edilir. Gün ortamında çay ve kahve kullanımınızda de şeker kullanmadığınız prosese rastgele bir kısıtlama yoktur. Yüksek şeker sahibi olan meyvelerin sularını her ne kadar natural da olsa tüketmemekte yarar var.

Dışarıdan Beslenmeye Uygun ve Sürdürülebilir

Diyet yapan insanların yaşam sürdürdükleri zorluklardan biri de günlük yaşam ortamında dışarıdan beslenmek mecburiyetinde kaldığı hallerde uygulamanın dışına çıkmasıdır. Fakat Akdeniz beslenme uygulaması, besin detaylılığı konusu ile ilgili geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yüzden sürdürülebilir bir beslenme tarzıdır. Gittiğiniz restoranlarda ızgara ürünleri tercih edin, yağ bakımından zeytinyağlı yemekleri tüketmeye özen gösterin. Ekonomik ve basit bulunduğundan ötürü cazip gelen fastfood zincirlerinden muhakkak uzak durun.

Akdeniz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Akdeniz diyeti sunmuş bulunduğu ürün detaylılığı yardımıyla çoğu şahıs amacıyla basit uygulanabilen bir diyet olmuştur. İçerisinde zor tespit edilen ya da bütçenizi sarsacak besinler yer almadığından ötürü aynı vakitte ekonomiktir. Dikkat edilmesi gereken konu belirlediğiniz besinlerdir. Bu diyeti uygularken size basitlik sağlayacak birkaç tavsiye eklemek istedik.

 • Öğün süreyi ve adedinin mühim olmadığını belirtmiştik fakat 3 öğün Yemeniz tavsiye edilir ve öğün aralarında kuruyemiş vb. ürünlerle ara öğün yiyebilirsiniz.
 • Ara öğün yiyecekseniz bu noktada besin tercihleriniz kuruyemiş, havuç, salatalık, yoğurt ya da 1 adet meyveden yana olmalıdır.
 • Tükettiğiniz sebze ve meyvelerin taze olmasına ilgi edin.
 • Haftada 2 öğün balık tüketilmesi önerilir.
 • İşlenmiş besin ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Günde 1 kadeh kırmızı şarap tüketebilirsiniz.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

 • Kilo vermeye ve kilo kontrolüne birebir destek olur
 • Kaliteli protein kullanımını artırır
 • Kalp sağlığını destekler
 • Kanser tehlikesini minimuma düşürür
 • Diyabet tehlikesini önler
 • Alzheimer gibi nörolojik sıhhat problemlerinin önüne geçer