Ağız gargarası koronavirüse karşı korur mu?

Journal of Medical Virology dergisinin duyurduğu ve uluslararası ttesirkcıların katıldığı çalışmadan elde edilen bulgulara göre detaylı ağız gargaralarının ve şahsi hijyende sarfedilen maddelerin insanlara enfekte olan Covid-19 virüsünü öldürdüğü iddia edildi. Laboratuvar şartlarında oluşturulan deneylerde bünyesinde yüzde 1 bebek şampuanı olan bir burun solüsyonunun iki dakika içerisinde koronavirüsleri öldürdüğü görüldü.

Bunun yanı sıra diğer ağız gargarası ürünlerinin aynı miktarda koronavirüsü 30 saniyeden daha kısa vakit içerisinde yok ettiği bildirildi.

Covid-19 Virüsüne Karşı Yapılan Test Yok

Araştırmadan elde edilen neticeler detaylı medya organlarında yayımlanınca sosyal medya içerisinde ağız gargarası ve şampuanla burun banyosu yapmanın Covid-19 virüsünü öldürdüğüne dair bir düşünce oluştu. Eksperler, incelemede oluşturulan testlerin laboratuvar ortamımda yapıldığını, insanlar üstünde denenmediğini ve Covid-19 virüsüne karşı test edilmediğini ifade ederek vatandaşları uyarıyor.

Bilim adamları ise Covid-19 virüsünün sadece ağız ve buruna enfekte olmadığını belirtiyor. Bir solunum yolu virüsü olan Covid-19, solunum yolundaki hücrelere tesir ediyor. Covid-19 virüsünü öldürdüğü iddia edilen ağız gargarası soluk borusuna ulaşmadığından ağız gargarasının ve burun banyolarının koronavirüsten koruyacağını düşünmek o kadarda mantıklı bir düşünce değil.

Sosyal Mesafe ve Maske Tedbirlerine Uyulmalı

Bu aşamada en tehlikeli konunun insanların ağız gargarasını ve burun banyosunu maske takmaktan ve sosyal uzaklık kurallarına uymaktan bir kurtuluş olarak görmesi olduğunun altı eksperler doğrulusunda bilhassa çiziliyor. Eksperler doğrulusunda ifade edilen bir diğer konu ise ağız gargarasının ve burun banyosunun diğer birisinden virüs bulaşmasını engelleyemeyeceğidir.

Mayıs ayı içerisinde İngiltere’de tespit edilen Cardiff Üniversitesi ise yaptığı değişik bir tesirk sonucunda ağız gargarasının Covid-19 virüsünü insan hücrelerine enfekte olmadan evvelce öldürdüğünü ve bu sayede ciddi bir koruma sağladığını açıklamıştı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Kabul Etmiyor

Ağız gargarasının Covid-19 virüsüne yol açan SARS CoV-2 enfeksiyonunun engellenmesinde tesiri olduğuna dair teklifi Dünya Sıhhat Örgütü 6 Şubat tarihinde sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı paylaşımla reddettiğini açıklamıştı. Dünya Sıhhat Örgütü açıklamasında, “Ağız gargarasının Covid-19 virüsünden koruduğuna dair bir ispat bulunmuyor. Bazı markaların gargaraları tükürükte barınan belli mikropları birkaç dakikalığına da olsa tesirsiz kılabilir. Fakat bu konu Covid-19 virüsü enfeksiyonundan korunulabileceği anlamını taşımaz.” ifadelerine yer verilmişti.